Hlavní obsah

„Trump nechá trh dýchat.“ Kryptoměnoví nadšenci oslavují nového prezidenta USA

San Salvador

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách udělalo kryptoměnovým fandům velkou radost. Patrně nejbujařejší oslavy se přitom konaly v Salvadoru, kde používají bitcoin již pár let jako oficiální platidlo. Desítky investorů a nadšenců z různých koutů světa se minulý týden sešly podle agentury Reuters na konferenci Adopting Bitcoin, která se konala nedaleko salvadorského hlavního města San Salvador.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Donald Trump

Článek

Podle agentury Reuters panovala mezi účastníky optimistická nálada, přičemž mnozí předpokládají, že cena bitcoinu bude dále stoupat a že jeho využití se rozšíří po celém světě.

„Trump chápe, jak funguje kapitalismus. Nechá trh volně dýchat a odstraní zbytečné regulace,“ podělil se o svůj názor sedmadvacetiletý Charlie Stevens z Irska, který v Salvadoru žije již rok a půl.

Podle něj je Salvador díky své odvážné bitcoinové politice pod drobnohledem celého světa. „Bitcoin roste neuvěřitelným tempem a Salvador se stal jeho globálním symbolem,“ dodal.

Trump otevřel bitcoinu cestu k raketovému růstu, shodují se analytici

Internet a PC

Bukele je klíčovou postavou

Salvadorský prezident Nayib Bukele je klíčovou postavou celosvětové bitcoinové scény. Před třemi lety přepsal dějiny, když jeho vláda učinila ze Salvadoru první zemi na světě, která přijala bitcoin jako zákonné platidlo vedle amerického dolaru.

Tento odvážný krok však nezůstal bez následků – Bukele čelil kritice ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF), který upozorňuje na rizika spojená s volatilitou kryptoměn. Salvador přitom s MMF stále jedná o poskytnutí půjčky ve výši 1,3 miliardy dolarů (přibližně 31 miliard Kč).

Foto: Jose Cabezas, Reuters

Nayib Bukele

Navzdory oslavám a vysokým očekáváním však problémy s každodenním užíváním bitcoinu v Salvadoru nejsou výjimkou. Jak upozornil místní viceprezident Felix Ulloa, většina obyvatel tuto měnu využívá spíše zřídka, a to kvůli technickým problémům spojeným s transakcemi.

Přesto Salvador plánuje zůstat bitcoinu věrný a nadále stavět na své pověsti jako průkopnické země v oblasti digitálních měn.

Pro Salvador je bitcoin nejen finančním nástrojem, ale i způsobem, jak se zviditelnit na mezinárodní scéně. A jak ukázaly události posledních dnů, kryptoměnová komunita tuto roli nadšeně sleduje – s očima upřenýma na budoucnost nejen kryptoměn, ale i této malé středoamerické země.

Raketový růst bitcoinu

Začátkem letošního roku hodnota nejznámější kryptoměny na světě činila pouze 946 227 Kč. V první polovině letošního roku ale byl růst hodnoty podpořen výrazným impulzem – schválením 11 bitcoinových ETF v USA. Zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Kurz pak vystřelil během března až na 1 704 367 Kč, během následujících měsíců však přišlo ochlazení.

Na začátku září se tak bitcoin obchodoval za 1 227 989 Kč, zkraje října to však bylo už 1 494 764 Kč. V noci ze středy 6. na čtvrtek 7. listopadu – tedy necelý den po zvolení Trumpa americkým prezidentem – však kurz vystřelil až na 1 801 378 Kč.

Minulý týden ve středu se jediná virtuální mince nabízela za 2 230 479 Kč, což je zatím absolutní rekord. V úterý odpoledne se bitcoin obchodoval za 2 172 651 Kč.

Růst bitcoinu vyhnal vzhůru i hodnotu dalších kryptoměn, například etherea. Druhá nejznámější kryptoměna nicméně svůj dřívější rekord zatím ještě nepřekonala a v současnosti je u ní patrná spíše sestupná tendence.

Ethereum se na začátku září nabízelo za 51 129 Kč, na začátku října pak za 57 844 Kč. V polovině uplynulého týdne hodnota činila již 82 007 Kč, pak ale přišel pokles. Aktuálně se druhá nejznámější kryptoměna na světě obchoduje za 73 973 Kč.

Absolutní rekord si ethereum připsalo v listopadu 2021, kdy se obchodovalo za 104 970 Kč.

Hodnota kryptoměnového trhu překonala tři biliony dolarů. Poprvé v historii

Internet a PC

Výběr článků

Načítám