Článek
Čipová divize Toshiby je druhým největším producentem paměťových čipů na světě. Ty se využívají například v SSD jednotkách.
Podle agentury AP je ale budoucnost dohody nejistá, protože se proti ní staví americký partner Toshiby, výrobce čipů Western Digital. Ten vyrábí pod vlastní značkou SSD jednotky a akvizice divize Toshiby by z Western Digitalu udělala čipového giganta.
Toshiba přitom příjem z prodeje čipové divize naléhavě potřebuje, protože v důsledku rozsáhlých ztrát americké jaderné divize Westinghouse Electric se dostala na pokraj finančního kolapsu. Westinghouse byl letos nucen vyhlásit bankrot a požádat ve Spojených státech o soudní ochranu před věřiteli.
Podpora Applu a Dellu
Společnost Bain Capital se v rámci nabídky na převzetí spojila s jihokorejským výrobcem čipů SK Hynix a získala rovněž podporu ze strany některých odběratelů divize, včetně firem Apple a Dell. Součástí konsorcia jsou také firmy Kingston Technology a Seagate Technology.
Toshiba se nicméně ve svém prohlášení o účasti firmy SK Hynix nezmínila. Zato uvedla, že do transakce by se mohly zapojit japonské společnosti Innovation Network Corporation of Japan a Development Bank of Japan, píše agentura Reuters.
Analytik Hideki Jasuda z výzkumného institutu Ace upozornil, že složení konsorcia by v budoucnosti mohlo přinést potíže. "Velký počet akcionářů by mohl komplikovat rozhodovací proces a brzdit klíčová investiční rozhodnutí," uvedl. Dodal, že účast odběratelů v konsorciu by mohla oslabit pozici divize při jednání o cenách.
O divizi se ucházela ještě další dvě konsorcia vedená firmou Western Digital a tchajwanským výrobcem elektroniky Foxconn. Podle zdrojů agentury Reuters se ještě koncem úterý zdálo, že favoritem je konsorcium vedené společností Western Digital. Ta se prý ale s Toshibou nedokázala shodnout na některých podmínkách.
Co jsou SSD jednotky?
Na rozdíl od klasických pevných disků neobsahují SSD jednotky žádné pohyblivé součástky, díky čemuž mohou být daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání a ukládání souborů, ale i při spouštění počítače.
Na strojích s harddiskem, kde Windows startovala několik minut, to díky SSD jednotce trvá jen několik desítek sekund. Jedinou nevýhodou, která brání SSD v masivním rozšíření, je jejich vysoká cena. Proti klasickým diskům jsou až desetkrát dražší.
SSD disky se dnes běžně montují do notebooků, klasických stolních počítačů a v některých případech také do počítačových tabletů.