Článek
Toshiba je v Japonsku zdomácnělým názvem, existuje tam už skoro 150 let. Management se pro svůj nový reformní plán snažil získat souhlas akcionářů na mimořádné valné hromadě. Předchozí plán počítal s rozdělením konglomerátu na tři firmy, to ale část velkých akcionářů odmítla už dříve.
Výsledek hlasování není právně závazný, naznačuje ale, že návrh bude pravděpodobně odmítnut, až se bude k tomuto tématu konat řádná valná hromada. Na ní by mělo padnout už definitivní rozhodnutí.
„Posoudíme více možností, jak zvýšit hodnotu podniku,” řekl po čtvrtečním hlasování prezident a výkonný ředitel Toshiby Taró Šimada.
Toshiba se rozdělí na tři samostatné firmy
Akcie chtěli stáhnout z burzy
Mimořádná valná hromada odmítla i návrh některých takzvaných aktivistických akcionářů, kteří usilovali o to, aby Toshiba přestala být veřejně obchodovanou společností a aby byla čistě v soukromém vlastnictví.
To by mimo jiné znamenalo, že by její akcie zmizely z burzy a firma už by například ani nemusela zveřejňovat podrobné finanční výkazy. Aktivističtí akcionáři zpravidla usilují o hluboké změny ve firmě a ten současný návrh předpokládal, že by akcie Toshiby odkoupily hedgeové fondy a další instituce.
Toshiba se zabývá mnoha činnostmi - od jaderné energetiky a výroby výtahů přes pevné disky do počítačů až po výrobu polovodičů. Ve finančním roce 2020, který skončil loni v březnu, měla Toshiba tržby více než tři biliony jenů (přes 553 miliard Kč).