Článek
Americký prezident vydal k činnosti TikToku dva exekutivní příkazy. V prvním z nich ze 6. srpna zakázal jakoukoli transakci s TikTokem v USA. Nařízení se týkalo i platformy WeChat, kterou vlastní čínský internetový gigant Tencent. Ve druhém příkazu ze 14. srpna Trump nařídil společnosti ByteDance, aby americké aktivity TikToku do 90 dní prodala.
Tažení proti aplikaci zdůvodňuje americký prezident obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda podle něj může získávat informace o amerických občanech. Firma tvrdí, že Peking k datům přístup nemá.
Obavy Washingtonu z TikToku zažehl Zuckerberg
V tiskové zprávě TikTok Trumpova rozhodnutí kritizoval. Bez řádného procesu a bez jakýchkoli důkazů tak budou podle platformy „o práva zkráceni“ uživatelé. „Výrazně nesouhlasíme s postojem vlády, že TikTok ohrožuje národní bezpečnost,“ uvedla společnost.
O převzetí jejích aktivit ve Spojených státech a dalších zemích jedná s ByteDancem softwarová firma Microsoft. Podle mediálních informací vede čínská firma jednání také se společnostmi Twitter a Oracle. TikTok má ve Spojených státech 100 milionů uživatelů.
TikTok se stává novým ohniskem sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Vztahy mezi USA a Čínou se v posledních letech zhoršily kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru.