Článek
Postoj členů výboru k šéfům technologických firem se lišil. Demokratický senátor Chris Coons například uznal klady, které sociální sítě přinesly „více než polovině lidem na planetě“, kteří je užívají. Naopak republikán Ted Cruz dotazy na Zuckerberga křičel a republikán Lindsey Graham poznamenal, že šéf Mety „má na rukou krev“.
Graham si touto poznámkou vysloužil krátký potlesk od desítek zástupců veřejnosti, mezi nimiž byli příbuzní dětí, které se staly oběťmi zneužívání na sociálních sítích.
Dotazy senátorů vycházely z dat, podle nichž americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti (NCMEC) obdrželo v roce 2023 rekordní počet upozornění na potenciální případ sexuálního zneužívání dítěte v kyberprostoru. Narostl rovněž počet případů vydírání prostřednictvím například citlivých fotografií dítěte. Kolem 80 procent upozornění v minulém roce NCMEC obdržela ze dvou platforem - Facebooku a Instagramu, které obě vlastní Meta, píše list The New York Times (NYT).
Zákazy se množí. Školám v USA dochází trpělivost s mobily dětí
Snap i Discord
Kromě Zuckerberga a Chewa senátorům odpovídali Jason Citron, zakladatel Discordu, Linda Yaccarinová, generální ředitelka X (dříve Twitter), a Evan Spiegel, ředitel společnosti Snap provozující síť Snapchat. Představitelé firem argumentovali tím, že jejich společnosti investují miliardy dolarů do opatření souvisejících s bezpečností dětí a využívají pokročilé nástroje, které škodlivý obsah odhalují a ztěžují potenciálním predátorům přístup k dětským uživatelům.
Citron výboru například popisoval jeden z bezpečnostních nástrojů Discordu zaměřený na teenagery. „Pane Citrone, kdyby tohle fungovalo, tak byste tu dnes neseděl,“ odvětil demokratický senátor Richard Durbin.
Ačkoli nástroje odhalující nezákonný obsah jsou pokročilejší, odborníci upozorňují, že všeobecná dostupnost chytrých telefonů s kamerou, otevřených internetových skupin a aplikací pro posílání zpráv usnadňují sdílení citlivých fotografií i informací a slouží jako živná půda pro internetové predátory.
Jak je možné, že miliony dětí mladších 13 let mají přístup na sociální sítě, ačkoliv by jej podle jejich pravidel mít neměly, byla další z hlavních otázek senátorů. Dětem za současných podmínek stačí při zakládání profilu na sociální síti o svém věku jednoduše lhát. Deník NYT loni v listopadu přítomnost dětí na sítích Mety popsal jako „veřejné tajemství“; firma podle deníku od roku 2019 věděla o nejméně 1,1 milionu uživatelů Instagramu mladších 13 let, ale zrušila jen zlomek těchto profilů.
Nejen Zuckerberg, ale také majitel X Elon Musk se už v minulosti střetl s firmou Apple, která na zařízeních s operačním systémem iOS provozuje obchod s aplikacemi App Store. Podle Zuckerberga by mělo být povinností Applu požadovat při stahování aplikací sociálních sítí ověření věku.
„Tři ze čtyř rodičů požadují ověření věku při stahování. Čtyři z pěti rodičů chtějí, aby jejich teenageři potřebovali souhlas rodičů, pokud chtějí aplikaci stáhnout. My toto podporujeme,“ uvedl Zuckerberg s odvoláním na data své společnosti. Zuckerberg podle NYT v jeden okamžik vstal a otočen k přítomným zástupcům veřejnosti prohlásil: „Je mi líto, čím vším jste museli projit. Nikdo by neměl muset prožít to, co prožily vaše rodiny.“
V projevech šéfů jednotlivých firem byly znatelné rozdíly: Zuckerberg vypovídal v americkém Senátu už poosmé a zkušený je rovněž šéf TikToku Chew, naopak Yaccarinová nebo Citron působili podle novinářů nejistě a na některé dotazy senátorů odpovídali s obtížemi.
Boj proti mobilům a sociálním sítím
Boj proti využívání chytrých telefonů a sociálních sítí dětmi v USA nabírá v posledních měsících na síle. Vloni například skupina veřejných škol různých úrovní v americkém městě Seattle zažalovala technologické giganty provozující sociální sítě TikTok, Instagram, Facebook, YouTube a Snapchat.
Tyto platformy totiž podle žaloby „nesou zodpovědnost za krizi mentálního zdraví mezi mladými lidmi“.
„Žalovaná strana úspěšně zneužila zranitelné mozky dospívajících. Desítky milionů studentů v zemi lapila v kolotoči nadměrné konzumace obsahu, který je často škodlivý, cynický a vzbuzuje zášť,“ stojí v žalobě spolku Seattle Public Schools.
Ještě dál zašel vloni na jaře stát Florida. Ten přijal zákon, který do státních školských okrsků vyžaduje zavedení pravidel proti používání mobilů během vyučování. Vedení škol v okrese Orange bylo ještě přísnější, žákům zakázalo telefony používat po celou dobu, kdy jsou ve škole.