Článek
Americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech uvedli, že je EMA informovala o kybernetickém útoku, při kterém se kdosi dostal k dokumentům o jejich vakcíně. Zdůraznili ale, že jejich systémy v souvislosti s tímto incidentem napadeny nebyly. Doplnili, že nemají informace, že by v souvislosti s kyberútokem unikla data o účastnících jejich klinické studie.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu odpoledne v krátké tiskové zprávě oznámila, že se stala terčem kybernetického útoku. Podrobnosti o jeho rozsahu nesdělila. Uvedla ale, že okamžitě zahájila vyšetřování, a to v úzké spolupráci s policií a dalšími orgány.
Norsko podezírá ruské hackery z kyberútoku na parlament
Podle agentury Reuters nyní není jasné, kdo je pachatelem kybernetického útoku, kdy k němu došlo, ani jaká data unikla.
Unijní léková agentura, která sídlí v Amsterdamu, se nyní zabývá mimo jiné podmínečnou registrací vakcín proti covidu-19 pro trh Evropské unie. Ve zrychleném řízení studuje podklady, které ke svým očkovacím látkám dodaly farmaceutické firmy Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle dřívějšího prohlášení by o jejich podmínečné registraci mohla EMA rozhodnout na konci prosince, respektive počátkem ledna.
Společnosti Pfizer a BioNTec v prohlášení uvedly, že je EMA ujistila, že na harmonogram schvalovacího procesu nebude mít kybernetický útok žádný vliv.