Článek
TDK očekává, že se nové diskové hlavičky dostanou do masové výroby již v příštím roce. Své místo by měly naleznout také v DVD rekordérech, které ukládají multimediální data na klasické pevné disky.
Dnešní zápisové magnetické hlavy (technologie GMR - giant magnetoresistance) dokáží uložit na jeden palec až 140 gigabitů. Data zaznamenávají horizontálně.
Zařízení na bázi technologie TMR zapisuje vertikálně (tzv. perpendicular recording) - na jednu 3,5-palcovou diskovou plotnu tak může uložit kolem 200-250GB dat.
Pevný disk vybavený novou technologii záznamu (TMR - tunneling magnetoresistance) by v případě obsažených tří ploten nabízel kapacitu kolem 750GB.
Popis jevů GMR a TMR
GMR: Na tzv. obřím magnetorezistivním jevu (odpor vůči magnetismu) jsou postaveny dnešní pevné disky. Výhody GMR vyniknou při srovnání s prostým MR úkazem, který při změně signálu mezi "1" a "0" vykazuje změnu kolem 1-3%, GMR však 15%, což je naprosto dostatečné pro ukládání/čtení dat. Zjednodušeně se tedy dá říci, že materiál, z něhož jsou vyrobeny plotny pevných disků, mění svůj odpor v závislosti na magnetickém poli, které je vyvoláno GMR hlavou a tím pádem je možno ukládat/číst data.
TMR: Využívá jevů kvantové mechaniky, která dovoluje průnik (tunelový jev; jev kvantové mechaniky, při kterém elektron překoná bariéru) elektronů přes tenké dielektrikum (izolační vrstva) - čili se vytvoří určitý proud, zvaný také jako tunelový. Takzvané TMR záznamové hlavy pak využívají tohoto proudu pro měření změny magnetického pole - odchylky mohou být až 50%, což je neporovnatelně více než 15% v případě GMR a proto je také možno uložit na stejný prostor více dat.
Například největší dnešní 3,5" disky s kapacitou 400GB obsahují až 5 záznamových ploten -s užitím TMR technologie by se jejich velikosti pohybovaly na úrovni 1TB.