Článek
Podle zástupců firmy Quanta budou prototypy přístroje vyrobeny v prvním a druhém čtvrtletí příštího roku. Cílem všech zúčastněných je dostat tento ultralevný laptop na trh v závěru roku 2006.
Projekt počítá s množství 5 - 15 miliónů kusů přístrojů, které budou nejprve uvedeny v sedmi zemích - v Argentině, Číně, Indii, Brazílii, Egyptě, Nigérii a Thajsku. Komerční verze notebooku, tedy varianta, jejíž cena nebude dotována, bude nabízena souběžně, uvedla Quanta.
Nezisková OLPC organizace byla založena MIT Institutem. Hybnou silou projektu je Nicholas Negroponte, který působí právě na tomto ústavu. Dodavateli hardwaru, softwaru, ale také mediální publicity jsou společnosti Advanced Micro Devices (AMD), Brightstar, Google, News Corporation, Nortel a Red Hat.
Počítá se, že notebook bude určen pro školou povinné děti z nejchudších oblastí světa. Mezi ně je budou distribuovat vlády jednotlivých zemí. Součástí přístroje je klika, jejímž otáčením se vytváří energie nutná pro provoz přístroje. Aneb kolik si natočíte, tak dlouho přístroj v zaostalých oblastech bez elektrického proudu pojede.
"Jedna minuta točení nabije notebook na dalších deset minut provozu," pochvaluje si Negroponte.
Nezbývá tedy nic jiného než projektu popřát úspěch a doufat, že děti při jeho užívání nebudou příliš bolet ručky.
Notebook nebude rychlíkem
Notebook pohání 500MHz procesor z produkce AMD, namísto pevného disku obsahuje 1GB flash paměti. Operačním systémem se stala neupřesněná distribuce Linuxu společnosti Red Hat. Podle dřívějších zpráv měl počítač obsahovat 14-ti palcový TFT displej, postupně jej nahradila 12-ti palcová obrazovka používající technologii elektronického inkoustu.
V šasi notebooku nalezlo místo čtvero USB portů, Wi-Fi rozhraní, napájecí konektor a specialita - klika, která dovolí používat přístroj i v oblastech bez elektrických sítí.