Článek
Ve Spojených státech podle odhadů výzkumné firmy Nielsen Online používalo minulý měsíc internet zhruba 223 miliónů lidí. "Toto je poprvé, kdy počet (uživatelů internetu v Číně) drasticky překonal Spojené státy, což z Číny učinilo světovou jedničku," píše se ve zprávě CNNIC. Čínská vláda podporuje používání internetu k podnikání a vzdělávání. Snaží se však blokovat přístup ke stránkám, které považuje za pornografické či podvratné.
Uživatelům internetu tak v Číně hrozí vězení za posílání e-mailů, jež kritizují komunistický režim nebo podle názoru úřadů porušují nejasné zákony o bezpečnosti země. Peking blokuje přístup k internetovým stránkám, které provozují disidenti, ochránci lidských práv a některá zahraniční zpravodajská média.
I přes přísnou cenzuru má internet v Číně velký potenciál
Uživatelé internetu v Číně například nemohou navštěvovat stránky YouTube či další zahraniční severy, kde se objevily videozáznamy březnových protivládních protestů v Tibetu, píše agentura AP. Z finančního hlediska zaostává čínský internetový trh za Spojenými státy, Jižní Koreou i dalšími zeměmi.
Podnikatelské využití internetu však v Číně rychle roste a přitahuje zájem investorů. Celkové tržby čínských internetových firem loni stouply téměř o polovinu na 40,5 miliardy jüanů (téměř 90 miliard korun). V roce 2010 by podle výzkumné firmy Analysys International měly dosáhnout 137,5 miliardy jüanů.
Výzkumná společnost BDA China předpokládá, že počet uživatelů internetu v Číně v příštích letech poroste zhruba o 18 procent ročně. V roce 2012 by tak měl dosáhnout 490 miliónů lidí, což je více než celá populace Spojených států.