Článek
Nejvíce jsou placené streamovací služby rozšířené v Nizozemsku, Švédsku nebo Dánsku s podílem 67 až 73 procent. Naopak nejméně je využívají Bulhaři, Lotyši nebo Rumuni s podílem osm až 15 procent.
Diváci v Česku mají k dispozici takřka kompletní nabídku světových videoslužeb, které doplňují lokální projekty. V únoru na český trh vstoupila streamovací služba SkyShowtime, která doplnila Netflix, HBO Max, Apple TV+, Disney+ a Amazon Prime Video. Těm konkuruje služba Voyo TV Nova a nově také Prima+.
Kdo je největší? Netflix a Disney se neshodnou
S daty by nicméně mohla ještě zamávat novela autorského zákona v návaznosti na evropskou úpravu, která platí od začátku letošního roku. Jejím cílem je totiž mimo jiné omezit nelegální šíření autorsky chráněných děl.
Podle novely totiž provozovatel v podstatě přejímá odpovědnost za své uživatele – je zodpovědný za to, jaká data na server uživatelé nahrají. V praxi by to mělo zamezit tomu, aby se na síti tak snadno šířily nelegální kopie filmů i seriálů.
Například server Hellspy, který patřil mezi největší tuzemská úložiště a na kterém se pravidelně nelegální kopie nejrůznějších děl vyskytovaly, tak již oznámil svůj konec. Lidem lačnícím po nových filmech a seriálech tak nezbude nic jiného, než si předplatit již zmiňované streamovací platformy.
„Češi jsou v placení za obsah velice specifičtí. Stále jsou zvyklí, že televize a tudíž i on-line obsah by měl být zadarmo. Proto je také u nás stále vysoká míra pirátství. Situace se v průběhu let u nás zlepšila, ale úrovně vyspělých zemí zdaleka nedosahuje,“ komentovala nejnovější údaje ČSÚ a Eurostatu Erika Luzsicza, ředitelka distribuční společnosti Axocom.
Hellspy definitivně končí. Uživatelům vrátí peníze
Za TV platí sedm z deseti Čechů
Za příjem televizního signálu nebo prémiový televizní obsah podle průzkumu agentury Skála&Šulc pro operátora Telly v současnosti dohromady platí asi 70 procent Čechů.
Poskytovatelé TV připojení se snaží svou nabídku neustále zatraktivňovat, a to nejenom rozmanitostí programů, ale i technickými vylepšeními. Například O2 od tohoto týdne nabízí svou aplikaci O2 TV i pro televizory TCL. Jejich majitelé se tak obejdou bez speciálního set-top boxu, stačí stáhnout příslušnou aplikaci pro televizor. Aplikace je vedle přístrojů od TCL k dispozici také pro TV od značek Samsung, Sony, Philips, Panasonic, JVC a LG.
„Se vzrůstající oblibou této značky na českém trhu se nám ozývalo stále více zákazníků s prosbou o rozšíření seznamu podporovaných zařízení právě o TCL televize. Tímto krokem zpřístupníme O2 TV stovkám tisíc potenciálních diváků, kteří TCL televizi doma mají. Věříme, že je tímto krokem potěšíme,“ komentovala novinku ředitelka sekce O2 TV a digitálních služeb Dana Tomášková.
Pro celou plejádu televizorů nabízí svou aplikaci TV GO také konkurenční T-Mobile. Konkrétně pro Philips, Sony, TCL, Sharp, Samsung, LG a Sencor.
Oblíbená volnočasová aktivita
Podle průzkumu agentury Skála&Šulc pro operátora Telly by si placenou TV službu nikdy nepořídilo 18 procent diváků a každý desátý divák měl placenou službu v minulosti, ale zrušil ji. Jako důvod, proč lidé neplatí za příjem televizního signálu, byla nejčastěji uvedena finanční náročnost a dále malý zájem o televizní vysílání. Mezi hlavním důvodem pro zrušení objednané služby jsou uvedeny vysoká cena a nevyhovující obsah.
Coby dominantní příjem televizního signálu je stále pozemní vysílání (34 procent), shodných 16 procent pak připadá na kabelové a IPTV vysílání. V případě příjmu přes satelit tuto možnost v Česku využívá 13 procent televizních diváků.
Sledování televize je stále oblíbenou volnočasovou aktivitou: 73 procent lidí se dívá na televizi čtyři až sedm dní v týdnu a 19 procent respondentů uvedlo, že televizní vysílání sleduje více než čtyři hodiny, a to každý den.