Článek
„Všechny internetové stránky REvilu jsou mimo provoz,” uvedl Lawrence Abrams, který se věnuje kybernetické bezpečnosti a stojí za webem Bleeping Computer sledujícím technologické novinky a zprostředkovávajícím bezplatnou počítačovou pomoc.
Podle stanice BBC není důvod zmizení stránek gangu z internetu známý. Vzhledem k tomu, že k němu došlo v době, kdy USA zvyšují tlak na Rusko kvůli zločinům v kybernetickém prostoru, objevují se spekulace, že proti kriminální skupině zasáhly americké nebo ruské úřady. Podle specialistů však není nečekané zmizení zločinných organizací z internetu nic neobvyklého.
Masivní kyberútok zasáhl až 1500 firem, tvrdí zneužití vývojáři. Podle expertů mnohem víc
K zákroku proti hackerům nabádal v pátek při telefonátu ruského prezidenta Vladimira Putina jeho americký protějšek Joe Biden. Na téma kybernetických útoků Biden s Putinem diskutovali také při osobním setkání minulý měsíc v Ženevě.
„REvil je jedním z nejbezohlednějších a nejkreativnějších ransomwarových gangů, jaké jsme kdy viděli. Webové stránky kybergangu jsou údajně nefunkční. Jednou z možností je jejich tiché vyřazení z provozu federálními úřady, podobně jako tomu bylo v případě ransomwarové skupiny DarkSide,” prohlásil Pavel Krejčí, Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Podle něj ale předčasné oslavy nejsou na místě. „Protože další reálnou možností je, že se ransomwarový gang rozhodl stáhnout trochu do pozadí, jelikož v poslední době poutal velkou pozornost vzhledem k útokům na společnosti Kaseya, Colonial Pipeline a JBS. Je také ale možné, že se REvil rozhodl sám skončit nebo alespoň dočasně přerušit činnost, stejně jako před několika lety ransomwarový gang GandCrab. Doporučujeme zatím nedělat ukvapené závěry,” doplnil Krejčí.