Článek
„Zájem o TikTok je velký! Bylo by to úžasné pro Čínu i všechny zúčastněné,“ prohlásil podle agentury Reuters Trump. TikTok v současnosti vlastní čínská společnost ByteDance.
Žádné bližší informace o tom, jak bude fond fungovat a jak bude financován, však neuvedl. Dříve se nicméně americký prezident nechal slyšet, že by takový fond mohl být financován z „cel a dalších inteligentních věcí“.
Podepsání exekutivního příkazu novinářům potvrdil americký ministr financí Scott Bessent. Ani ten ale zatím nechtěl žádné detaily prozradit. „Vytvoříme to v příštích 12 měsících,“ reagoval stoicky Bessent s tím, že vláda chce postupovat „ve prospěch amerického lidu“.
Microsoft jedná o koupi TikToku, potvrdil Trump
Microsoft, Musk, či Ellison?
Před týdnem přitom Trump prohlásil, že o převzetí amerických aktivit TikToku jedná Microsfot. Hlava USA to uvedla během svého pondělního projevu k republikánským zákonodárcům v Miami.
Čínská společnost ByteDance, stojící za TikTokem, ani americký Microsoft jednání o převzetí nepotvrdily. Trump tak obchodní jednání prozradil velmi neobratně, ale podle všeho se v něm sám angažuje.
„Chtěl bych, aby Spojené státy měly 50procentní vlastnickou pozici ve společném podniku,“ prohlásil podle serveru Business Standard.
Zprávy o tom, že se Microsoft snaží koupit část TikToku na území USA, se objevují již od roku 2020. K žádnému oficiálnímu potvrzení ale od té doby nedošlo.
Trump obchodní jednání propálil krátce poté, co vyjádřil osobní preferenci, aby TikTok převzali nějací zkušení američtí manažeři. Jmenoval například generálního ředitele Tesly Elona Muska či předsedu společnosti Oracle Larryho Ellisona.
„Hovoří se mnou spousta lidí. Velmi významní lidé. Máme o to velký zájem a Spojené státy z toho budou mít velký prospěch,“ vyjádřil se k převzetí TikToku Trump již minulý týden v sobotu.
Agentura Reuters uvedla, že se objevila řada zájemců o firmu včetně bývalého majitele Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Společnost Perplexity AI pak podle zdrojů předložila tento měsíc firmě ByteDance nabídku na svoji fúzi s TikTokem.
TikTok přestal tento měsíc v USA fungovat, protože vstoupil v platnost zákon, podle kterého měla platforma buď přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, nebo činnost v USA ukončit. Tím by se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.
Trump nicméně okamžitě zasáhl a ujistil, že rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku. Čínská firma následně začala služby opět obnovovat.
Ve hře jsou miliardy dolarů
Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliard USD (více než 1,2 bilionu Kč). Už nyní je tak jasné, že obchod na území USA by se měl pohybovat ve výši několika miliard dolarů.
ByteDance je soukromou firmou a 60procentní podíl v ní mají institucionální investoři, jako jsou BlackRock a General Atlantic. Zakladatelé vlastní ve firmě 20 procent, zbývajících 20 procent zaměstnanci.
V USA má firma více než 20 000 zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.