Článek
U mobilních služeb bude aplikace srovnávat volání, SMS a datové služby. U služeb v pevném místě (tj. u pevných linek) si spotřebitel bude moci vybrat srovnání cen služeb volání, přístupu k internetu a televize.
Zároveň se srovnávacím nástrojem připravuje ČTÚ i vyhlášku, jejímž cílem je stanovit rozsah, formu a způsob předávání informací od operátorů pro účely provozování tohoto nástroje.
Už žádné balamutění. Operátoři musejí uvádět přesnou rychlost internetu
Návrh vyhlášky definuje požadavky na předání údajů o kvalitativních parametrech služeb, které jsou rozhodující pro výběr ze strany uživatele. Dále byla operátorům odebrána povinnost předávat informace o podobě kombinací (balíčků) různých služeb, které budou nahrazeny odkazy přímo na stránky operátorů s příslušnými informacemi, a byl také upraven i způsob vykazování geografické dostupnosti služeb.
Ten nově umožní operátorům vykázat dostupnost služby za celou ulici, obec, městskou část či městský obvod v případě statutárních měst a hlavního města Prahy, pokud je příslušná služba v této geografické jednotce dostupná alespoň na 75 procentech adresních míst.
Za dostupnou se přitom považuje i služba, kterou je operátor schopen aktivovat do 30 dnů od podání žádosti o poskytnutí služby.
Ceny služeb terčem kritiky
Tuzemské ceny telekomunikačních služeb, zejména mobilních dat, byly v posledních letech kritizovány i některými vládními představiteli, podle nichž byly vyšší než jinde v Evropě.
K jejich snížení měl přispět příchod čtvrtého celoplošného operátora v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. Ten nakonec nepřišel a kmitočty si rozdělili stávající tři operátoři a lokální hráči.
Operátoři musí od letoška ve smlouvách se zákazníky uvádět přesnou rychlost poskytovaného připojení k internetu. Pokud deklarovanou rychlost nedodrží, čekají je od Českého telekomunikačního úřadu pokuty. V Česku je okolo 15 milionů aktivních SIM karet. Připojení k internetu prostřednictvím pevných sítí využívá téměř 3,3 milionu zákazníků.