Hlavní obsah

Konec kyberšmejdů? Podvody s falešnými bankéři dostaly trhlinu, obětem se nedovolají

4:41
4:41

Poslechněte si tento článek

Telefonní operátoři se rozhodli výrazně omezit činnost kyberšmejdů. Ti za pomoci různých počítačových programů napodobují telefonní čísla policie nebo bankovních ústavů a vydávají se za policisty nebo bankéře – jde o tzv. spoofing. Snáze tak ze svých obětí vylákají jejich peníze nebo přístupové údaje k účtům. To ale nyní skončí.

Foto: Profimedia.cz

Podvodníci dokážou zmást i vzdělané a vysoce vydělávající lidi. Falešná čísla jim k tomu hodně pomáhala.

Článek

Operátoři totiž spustili ochranný systém, který funguje na principu obousměrného ověřování hovorů mezi sítěmi operátorů. Zcela je tak znemožní. „Umíme zjistit, zda volající číslo není podvržené, a pokud je hovor podvodný, zablokujeme ho,“ řekl Jakub Ludvík ze společnosti T-Mobile.

„Jinými slovy se kyberšmejdi lidem vůbec nedovolají, což je vůbec ten nejlepší možný scénář. Potenciální oběti o tom vůbec nebudou vědět,“ řekl Novinkám Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Kyberšmejdi tak budou muset používat skutečné telefonní číslo nespojené s bankou a policií nebo budou muset volat přes různé chatovací aplikace, jako je například WhatsApp. „To je mimo vliv operátorů, je to internetová linka, kde nehrají žádnou roli,“ dodal Grund.

Je ale nereálné, že by banka nebo policie kontaktovala lidi přes WhatsApp. Na to by samozřejmě měli myslet už přímo lidé, když se je někdo snaží touto cestou kontaktovat.

Problém je poměrně rozsáhlý. Loni podle statistik České bankovní asociace kyberšmejdi způsobili klientům bank škodu za 1,39 miliardy korun, z toho nemalou část má na svědomí právě takzvaný spoofing. Podvedli 87,4 tisíce lidí, přičemž každého z nich připravili v průměru o necelých šestnáct tisíc korun.

V mnoha případech šlo ale i o daleko vyšší částky. Přesvědčila se o tom třeba šedesátiletá žena z Jesenicka. „Telefonicky ji kontaktoval pachatel vystupující jako pracovník banky. Chtěl s ní dořešit žádost o úvěr na její jméno. Jelikož si žena žádnou půjčku nezřizovala, přesvědčil ji, že muselo dojít ke zneužití její identity,“ informovala policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Záhy se ženě ozvala další údajná pracovnice banky s nabídkou záchrany peněz. Dala jí na výběr. Buď se jí zamrazí účet, ale to by mohlo trvat až několik let, nebo má peníze přeposlat na bezpečné účty u České národní banky, kde je bude mít ihned k dispozici. Žena tak nakonec přišla o 1,9 milionu korun.

„Stále se zdokonalují“

„Bude to mít velký přínos pro omezení podvodných útoků a je to rozhodně dobrým krokem, který pomůže omezit tuto trestnou činnost,“ uvítal novinku mluvčí policejního prezidia David Schön.

I podle českých bank je tato změna výrazným krokem vpřed. „Napodobování telefonních čísel je totiž častý druh podvodu,“ řekl Radek Šalša z České bankovní asociace.

„Pomůže to zásadním způsobem. Spoofing je pro podvodníky klíčovou funkcionalitou, kterou využívají při okrádání lidí v digitálním světě, zejména pak při podvodu falešný bankéř a falešný policista, kde jim významně ‚pomáhá‘,“ dodal Petr Milata z ČSOB.

Podle Františka Bouce z České spořitelny tato ochrana znesnadní útočníkům kontaktovat lidi z „bankovních“ čísel. Nicméně to neznamená, že se nepokusí je kontaktovat z obyčejných. „Určitě si najdou legendu a historku, kde klientovi ‚vysvětlí‘, proč toto číslo není oficiální, například, že je nové a kolegové ho nestihli ještě dát na web,“ míní.

Lidé by se ani tak tedy neměli nechat ukolébat. Kyberšmejdi se totiž také zdokonalují. To potvrzuje i Šalša. „Stále běží i jiné druhy podvodů, v poslední době jsou to například takzvané rodinné podvody, kdy volá třeba vnučka babičce, že potřebuje nutně z nějakého důvodu rychle peníze. Zde telefonní číslo podvodníci nenapodobují, přesto jsou úspěšní,“ dodal Šalša s tím, že zde funguje například legenda „vybil se mi telefon a píšu od kamarádky“.

Ani podle Schöna to neznamená, že kriminalita v kyberprostoru zmizí. Pachatelé si podle něj dříve či později najdou nějaký jiný způsob, kterým se budou pokoušet vylákat od veřejnosti citlivé informace a v konečném důsledku ji připravit o peníze.

Výběr článků

Načítám