Článek
Cílem projektu je podle MPO zajistit dostatek evropských AI řešení a zvýšit odolnost a flexibilitu výrobního sektoru. Své zázemí a služby v něm nabídnou také univerzity z Dánska, Nizozemska, Francie, Německa, Řecka, Itálie a Španělska, celkový rozpočet činí 60 milionů eur (přibližně 1,5 miliardy korun).
Peníze, které českým firmám půjdou ze státního rozpočtu, evropského Národního plánu obnovy a programu Digitální Evropa, jsou určené na pokrytí služeb univerzit. Ty z ČR mohou podnikům pomoci se sběrem a analýzou dat, optimalizací výrobních procesů, technologiemi takzvaného digitálního dvojčete a digitálního stínu, automatickým plánováním výroby nebo pokročilými energetickými systémy.
Zrychlí AI českou justici? Rizikem je ochrana soukromí, varoval soudce
MPO očekává, že do roku 2027 firmy v Česku uskuteční více než stovku projektů. Další podrobnosti včetně informací o zahraničních službách a přihlášení jsou podle resortu na webu AI-Matters.
„Jsem rád, že díky těmto zařízením mohou české firmy využívat špičkovou infrastrukturu a související odborné znalosti. Projekt AI-Matters podporuje nejen lokální inovace, ale také otevírá českým firmám dveře k evropským partnerům a trhům. Jedná se o významnou příležitost pro ty, kteří chtějí posunout svá technologická řešení na novou úroveň a zvýšit svoji konkurenceschopnost v dynamickém průmyslovém prostředí. Tato iniciativa je jedním z klíčových projektů, které naplňují cíle nově schválené Národní strategie umělé inteligence ČR 2030,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Cílem Národní strategie umělé inteligence je do roku 2030 zintenzivnit využívání AI ve firmách, výuce nebo ve veřejné správě. Dále chce strategie například zvýšit důvěru veřejnosti v AI.