Článek
Milionová pokuta odpovídá zhruba 10 % tržeb, které Zoom v loňském roce v Rusku utržil, upozornila agentura Reuters.
Kreml schválil nový zákon již v polovině roku 2021, platný je od ledna 2022. Ten nařizuje velkým technologickým podnikům, že musí mít v Rusku kanceláře, pokud zde chtějí podnikat. Zákon tedy vešel v platnost ještě předtím, než Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině.
Technologičtí obři musí mít kanceláře v Rusku, nařizuje nový zákon
Zoom působí v Rusku dál
Ani poté se ale Zoom z Ruska nestáhl, přestože řada konkurentů tak učinila. V čele této americké firmy totiž stojí čínsko-americký miliardář Eric Yuan a Čína neodsuzuje vpád Ruska na Ukrajinu tak ostře jako Západ, zástupci tamních firem jsou stejně jako státní aparát ve svých prohlášeních a krocích ohledně Ruska spíše zdrženliví.
Na seznamu zakázaných států, který byl Zoomem naposledy aktualizován vloni v únoru, je pouze Kuba, Írán, Severní Korea, Sýrie a některé regiony Ukrajiny – Krym, Luhanská a Doněcká oblast. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor uvedl, že produkty Zoomu používá v Rusku denně více než 400 000 uživatelů.
Zástupci Zoomu zatím na udělení milionové pokuty nijak nereagovali, upozornil server The Economic Times.
Jedna pokuta za druhou
Zoom byl nicméně v Rusku pokutován už minulý týden za to, že opakovaně neukládal údaje o ruských občanech na servery umístěné v Rusku. Soud mu za to vyměřil pokutu ve výši 15 milionů rublů (3,6 milionu Kč).
V posledních měsících rozdává Rusko pokuty technologickým gigantům jak na běžícím pásu. Nejčastěji je to však kvůli tomu, jaké informace se na jejich platformách objevují v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Například v srpnu takto byly sankce uděleny Redditu i Wikipedii za to, že tyto servery nesmazaly podle Moskvy „falešné informace o ruském válečném tažení na Ukrajině“. Rusko loni v souvislosti s invazí na Ukrajinu přijalo zákon, který prakticky zakazuje zveřejnění jiných než oficiálních informací o válce v sousední zemi a o tamním působení ruských ozbrojených sil.