Článek
Od svého vydání Windows 11 stále nepředstihl v oblíbenosti starší desítky. A to navzdory tomu, že na pultech obchodů jsou prakticky už jen počítače vybavené jedenáctkami. Nové stroje s desítkami se nevyrábějí už několik let, nabízejí se tak maximálně po bazarech.
Loni v prosinci měly jedenáctky podíl mezi ostatními systémy od Microsoftu 26,54 %, v lednu to bylo 27,83 % a v únoru 28,16 %. Poté ale začal nejnovější systém od amerického softwarového gigantu ztrácet. V březnu tak podíl činil pouze 26,68 % a v uplynulém měsíci dokonce už jen 26,19 %.
10 virů, které útočí na Windows nejčastěji
Desítky naopak posilují. Přitom ještě v loňském roce jejich popularita neustále klesala. Z říjnových 69,31 % oslabily v listopadu na 68,02 %, v prosinci podíl činil 67,42 %. Letos v lednu to bylo už jen 66,47 %.
Pak ale přišel překvapivý zlom. V únoru podíl vzrostl na 67,26 % a v březnu na 69,07 %. Podle zatím posledních zveřejněných dat desítky pokračovaly v růstu také v dubnu, kdy jejich podíl dosáhl 69,89 %.
Konec podpory už příští rok
Pokud by popularita desítek rostla i v nadcházejících měsících na úkor Windows 11, byl by to pro Microsoft velký problém. Nezadržitelně se totiž blíží konec podpory Windows 10, americký softwarový gigant tak potřebuje, aby naopak co nejvíce lidí začalo používat jeho nejnovější platformu – tedy jedenáctky.
Konec podpory Windows 10 je podle oficiálního harmonogramu Microsoftu naplánován na 14. října 2025. Týká se to přitom nejnovější verze 22H2, která byla vydána na podzim 2022. Starší neaktualizované verze desítek přišly o podporu již v minulých letech.
„Od tohoto data přestane společnost Microsoft poskytovat bezpečnostní aktualizace a technickou podporu pro Windows 10. Váš počítač bude stále fungovat, ale doporučujeme přejít na Windows 11,“ varoval své uživatele americký softwarový gigant.
Už příští rok na podzim tak čeká desítky stejný osud jako před pár lety Windows 7 či Windows 8. Ukončení podpory ze strany Microsoftu znamená, že už pro danou platformu nebudou vydávány žádné další aktualizace.
Bezpečnostní hazard
Používat Windows 7 či 8 je tedy v současnosti bez nadsázky bezpečnostní hazard. Ukončení podpory souvisí nejen s vylepšením systému, ale také se zabezpečením. Pokud tedy bude u sedmiček či osmiček objevena nějaká bezpečnostní trhlina, uživatelé jsou vystaveni riziku zneužití počítačovými piráty.
Zcela ochránit v nepodporovaném systému je nedokáže ani sebelepší antivirový systém. Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se bránit proti některým typům útoků prostřednictvím antivirových nástrojů.
Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější operační systém. Případně přejít na nějakou konkurenční alternativu. A to bude od příštího roku platit také v případě Windows 10.
Pro úplnost dodejme, že trojlístek nejpopulárnějších systémů od Microsoftu aktuálně uzavírá Windows 7. Podíl sedmiček ale dosáhl v březnu pouze 3,04 % a v dubnu už jen 2,81 %.