Článek
Dramatik David Henry Hwang a spisovatelé Matthew Klam, Rachel Louise Snyderová a Ayelet Waldmanová jsou zvučná jména literárního světa, která vedle Chabona ženou tvůrce umělé inteligence před soud.
Svorně tvrdí, že jsou porušovány jejich autorská práva a zneužita jejich dosavadní díla, když je tvůrci AI využívají k trénování svých modelů umělé inteligence. První žaloba kvůli tomu byla už v minulém týdnu směřována proti společnosti OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT.
Umělá inteligence práci lidí zcela nepřevezme. Většinou
Skupina amerických spisovatelů tehdy podle agentury Reuters uvedla, že „tvůrce ChatGPT sám opakovaně uvedl, jak cenné jsou pro vylepšování AI kvalitní literární texty“.
U nejnovější žaloby vůči společnosti Meta Platforms se žaloba opírá o zveřejněný soubor dat, které používala její jazyková umělá inteligence Llama pro svůj trénink. Autoři přitom poukazují na fakt, že u prvního systému Llama Meta zveřejnila letos v únoru soubor použitých děl a u nástupce Llama 2 už tak neučinila.
Právě to podle nich naznačuje to, že jsou si tvůrci „vědomi porušení autorských práv“.
Llama 2 je model umělé inteligence, který je přímou odpovědí na GPT-4 od OpenAI. Meta jej nabízí od července prostřednictvím cloudové služby Azure společnosti Microsoft, dostupný je pro veřejnost pod otevřenou licencí, tedy zdarma.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
Letos v březnu byl představen pokročilejší model umělé inteligence GPT-4. Ten má být schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem.
Webovou i mobilní aplikaci nabízí OpenAI zdarma, platí to však pouze pro starší verzi chatbota GPT-3.5. Pokročilejší umělou inteligenci GPT-4, která je schopná přesnější a užitečnější odpovědi, mohou využívat pouze majitelé předplatného. To vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba 440 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.