Článek
Zástupci společnosti Kaspersky Lab opakovaně popřeli, že by jejich software měl napojení na jakoukoliv vládu. A jako nezávislý podnik nadnárodní úrovně prý nemůže pomáhat vládě s kybernetickou špionáží.
Svou pověst bude společnost hájit u soudu. „Američané poškodili pověst a ohrozili komerční úspěch aplikací Kaspersky Lab, a to bez jakýchkoliv důkazů o našem pochybení,“ prohlásil zakladatel ruského podniku Jevgenij Valentinovič Kasperskij v otevřeném dopise.
Zdrojové kódy nestačily
Ten zároveň také připomněl, že antivirová společnost nabídla zdrojové kódy všech svých aplikací k nahlédnutí třetím stranám, aby mohly skutečně posoudit jejich nezávadnost. Americké úřady však tehdy reagovali, že tento krok není dostatečný, přestože jej vítají.
Trumpova administrativa vyzvala vládní úřady už v říjnu, aby ze svých počítačů odstranily všechny programy od společnosti Kaspersky Lab. Oficiálně však nařízení zakazující použití ruských bezpečnostních aplikací začalo platit až s podpisem nového zákona.
„Jsme znepokojeni vazbami mezi některými zaměstnanci Kaspersky Lab, ruskými zpravodajskými službami a dalšími tamními vládními agenturami. Stejně znepokojivé je také ruské právo, podle něhož mohou tamní zpravodajské služby požadovat, nebo dokonce vymáhat spolupráci od Kaspersky Lab,“ uvedla americká administrativa v prohlášení.
Vztahy mezi USA a Ruskem jsou nyní poměrně napjaté. Kreml byl totiž opakovaně obviněn z kybernetických útoků na Spojené státy a ze snahy ovlivňovat loňské prezidentské volby. To nicméně Rusové opakovaně popřeli.
Stovky miliónů uživatelů
Kaspersky Lab patří k největším antivirovým společnostem na světě. V různých zemích má více než 400 miliónů zákazníků.
Nový americký zákon nebude mít na chod podniku Kaspersky Lab patrně žádný dramatický dopad. Washington totiž podle agentury Reuters nakoupil u ruské společnosti programy pouze za několik stovek tisíc dolarů.