Článek
V současnosti si tak Rusové již nemohou nainstalovat písma Times New Roman, Arial, Verdana, Tahoma či Helvetic.
Jde přitom o nejpopulárnější písma, která jsou používána ve Wordu, ale také v celé řadě textových a grafických editorů.
„Tato písma jsou z rozhodnutí držitele autorských práv v Rusku nedostupná. Při pokusu o otevření stránky s katalogem písem z počítačů s ruskými IP adresami se uživatelům zobrazí pouze zpráva o zákazu přístupu,“ uvedla Nexta.
Times New Roman, Arial, Verdana, Tahoma, and Helvetic fonts have become unavailable to #Russians by the copyright holder's decision. When trying to open a page with the catalog from Russian IP addresses, an access ban message appears. pic.twitter.com/9HZ27Otcgg
— NEXTA (@nexta_tv) April 14, 2022
Server Skai poukázal na to, že je překvapivé, že se tvůrce písma nestáhl z Ruska již dříve.
Za zmiňovanými písmy totiž stojí americká společnost Monotype. Většina podniků z USA dala ruskému trhu vale již výrazně dříve.
Je však nutné podotknout, že odchod společnosti Monotype z Ruska se běžných uživatelů dotkne jen minimálně.
Všichni, kdo již mají písma nainstalovaná ve svých počítačích, je totiž mohou používat i nadále. Majitel práv nemá žádnou možnost, jak by mohl licenci znefunkčnit na dálku.
Krvavé obchody v Rusku pokračují. Hackeři chtějí zničit technologické giganty i aerolinky
Daleko větší překážku při práci to bude představovat pro ruské společnosti – vydavatele knih, vývojáře softwaru či nejrůznější reklamní agentury. Tyto podniky budou muset hledat písmo jinde.
Z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu odešly již dříve například technologické a herní společnosti Microsoft, Sony, Nintendo, Epic Games či EA.