Článek
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil k vydanému varování Kintr.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.
Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.
Evropský parlament vystavil zaměstnancům stopku na TikTok
Pracovníci bezpečnostního úřadu přitom zdůraznili, že varování je povinné pro osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti. „Na základě vydaného varování musí výše zmíněné subjekty reagovat přijetím přiměřených bezpečnostních opatření,“ stojí ve varování NÚKIB.
„NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému – pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům –, jako nejsnadnější způsob, jak co nejvíce eliminovat uvedenou hrozbu,“ stojí ve varování.
Pracovníci úřadu zároveň doporučili široké veřejnosti, aby zvážila použití aplikace. „Zejména to, co skrze ni sdílí. U tzv. zájmových osob, tedy osob, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, doporučujeme aplikaci nepoužívat,“ konstatovali.
TikTok zavede časové omezení pro nezletilé
Riziko je vysoké
NÚKIB hodnotí hrozbu jako „vysokou“. To v praxi znamená, že možnost zneužití shromážděných dat TikTokem je pravděpodobná, až dokonce velmi pravděpodobná.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu odpoledne v návaznosti na zprávu NÚKIB oznámil, že bude trvat na tom, aby zaměstnanci resortu neměli aplikaci nainstalovanou na žádné technice využívané ke služebním účelům.
„Máme na našem silovém resortu místa, která se profesionálně zabývají tím, zda zaměstnanci v souladu s veškerými bezpečnostními kritérii používají svěřenou techniku,“ uvedl," prohlásil.
USA, EU i Kanada
TikTok byl nedávno zakázán také na vládních zařízeních ve Spojených státech, a to konkrétně na přístrojích využívaných na státní a federální úrovni. IT služba tamní exekutivy toto rozhodnutí rovněž zdůvodnila obavou z možného úniku dat.
Zákazy se množí v souvislosti s obavami, zda čínská vláda nemůže tuto aplikaci využívat ke sběru dat uživatelů nebo k prosazování svých zájmů.
Svým zaměstnancům zakázaly TikTok také Evropský parlament, Evropská komise a Rada Evropské unie. A to i na soukromých zařízeních, která mají přístup k firemním účtům.
Stopku vystavila také Kanada. „S účinností od 28. února bude aplikace TikTok odstraněna z mobilních vládních zařízení. Uživatelům těchto zařízení bude také v budoucnu zablokováno stahování aplikace,“ uvedla předsedkyně sekretariátu rady financí Mona Fortierová.
Podle listu National Post zdůraznila, že TikTok „přináší nepřijatelnou úroveň rizika pro soukromí a bezpečnost“. Na mobilním zařízení poskytují metody sběru dat TikToku značný přístup k obsahu telefonu,“ dodala Fortierová.
Jak funguje TikTok
TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.
Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.
Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.
Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.
Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.