Článek
CAC zároveň požaduje, aby výstupy těchto technologií odpovídaly „socialistickým hodnotám“.
Čínská vláda chce zajistit, aby „využívání umělé inteligence bylo zdravé a aby vývojáři nesli zodpovědnost za legitimitu dat použitých ke zdokonalení jejich modelů a při vývoji algoritmů a sestavování tréninkových dat činili kroky k prevenci diskriminace“.
Návrh také požaduje, aby služby využívající generativní umělou inteligenci prošly bezpečnostní inspekcí u úřadů pro regulaci internetu, než budou poskytnuty veřejnosti. Návrh se nicméně týká podle serveru france24.com pouze nástrojů vyvinutých v Číně.
Číňané se pustili do umělé inteligence, ChatGPT má konkurenci
Právě nejlidnatější země na světě je přitom často terčem kritiky kvůli přísné cenzuře, a to nejen na internetu.
Pokud budou navrhovaná pravidla porušena, bude podle CAC daná služba zablokována nebo se bude provádět trestní vyšetřování. Materiály vytvořené umělou inteligencí musí také „odrážet základní socialistické hodnoty“ a nesmí obsahovat data „spojená s podvracením státní moci“.
Toto opatření přichází poté, co čínští technologičtí giganti, jako jsou Baidu a Alibaba, představili vlastní modely umělé inteligence. Ty mohou tvořit kostru chatovacích programů nebo generátorů obrázků.
Očekává se, že regulační iniciativa vstoupí v platnost ještě letos.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.