Článek
Podle jednoho z autorů studie, kardiologa Davida Ouyanga z Los Angeles, výsledky úspěšného průzkumu ukázaly, kde všude by se umělá inteligence do budoucna dala velmi dobře využít. Takzvaná echokardiografie (ECHO) se používá k vyšetření srdečních funkcí a parametrů jednotlivých srdečních oddílů. Vyšetření provádějí u pacientů specialisté v oblasti sonografie, kteří obvykle snímek ještě před předáním kardiologovi vyhodnotí.
Nová studie, zveřejněná v časopise Nature, postavila vedle sebe tyto specialisty a umělou inteligenci a sledovala, kdo poskytne nejpřesnější počáteční hodnocení. Obě skupiny hodnotily takzvaný LVEF neboli ejekční frakci levé (srdeční) komory. Jde o test, který je měřítkem schopnosti srdce pumpovat krev. Používá se ke zjištění, zda pacienti prodělali srdeční záchvat nebo i zda mohou podstoupit operaci implantace defibrilátoru.
Pro studii bylo použito téměř 3500 ultrazvukových vyšetření srdce, která bylá náhodně rozdělena mezi lidské experty a umělou inteligenci. Jejich hodnocení bylo následně posouzeno kardiology, kteří nevěděli, které pocházejí od lidí a které od druhé skupiny.
Pauza ve vývoji umělé inteligence? To problémy nevyřeší, míní Bill Gates
Vycvičen na téměř 145 000 echokardiogramech
Kardiologové přitom učinili podstatné změny ve více než 27 procentech hodnocení provedených lidmi a v téměř 17 procentech hodnocení, které provedla umělá inteligence, stojí ve studii. „Umělá inteligence byla rychlejší, přesnější a kardiologové ji nerozpoznali,“ uvedl David Ouyang. Jak dodal, ve Spojených státech, ale i po celém světě, je nedostatek expertů v oblasti sonografie a využití umělé inteligence by jim ušetřilo drahocenný čas.
Model umělé inteligence byl vycvičen na téměř 145 000 echokardiogramech a pro zpracování velkého množství dat používá takzvané hluboké učení (Deep Learning), což je disciplína spadající do kategorie strojového učení.
Výzkumníci nyní žádají Americký úřad pro výživu a léky (FDA) o schválení používání metody. Doufají, že brzy se tak stane i v Evropské unii a jinde na světě, doplnil kardiolog z Los Angeles. Francouzský kardiolog Florian Zores studii ocenil jako dobře provedenou, nicméně ve Francii by podle něj umělá inteligence nenašla v tomto případě tolik využití, protože počáteční vyšetření ultrazvuku srdce zde provádějí již přímo kardiologové.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.