Článek
Evropská komise ve středečním balíčku podnětů k letní sezóně doporučila, že státy by současné kontroly na hranicích mohly nahrazovat mimo jiné i využíváním softwaru v telefonu zaznamenávajícího polohu a kontakty s dalšími osobami. Unijní země musí podle Bruselu zaručit, že aplikace budou vzájemně sladěné a bude je možné použít v celé EU.
"Tyto aplikace lidi přesvědčí, jen když jim nabídnou podstatné věci jako bezpečnost či informace," prohlásil lidovecký europoslanec Andreas Schwab. Zástupce nejsilnější parlamentní frakce patří k zastáncům rychlého otevření hranic a se skupinou kolegů vyzval komisi, aby v této věci na státy více tlačila. Brzké spuštění aplikací podle něho může k opětovnému otevření Evropy pomoci.
Chystá se druhá část chytré karantény. Využije aplikace eRouška i Mapy.cz
Stejně jako on i poslanci z dalších skupin připomínali, že mobilní sledování polohy a kontaktů s potenciálně nakaženými osobami musí být striktně dobrovolné.
"Vstup do země nemůže být podmíněn používáním aplikace. Volný pohyb je základním právem, ne cenou za stažení aplikace," podotkla socialistická poslankyně Brigit Sippelová. V některých zemích přitom politici požadují, aby po otevření hranic mohli přijíždět pouze cizinci s příslušně vybaveným telefonem.
Využívání mobilního sledování kontaktů chystá či již rozběhla řada zemí včetně Česka. Státy testují aplikace poskytující různorodé informace spojené s nemocí covid-19 a podle Bruselu je důležité, aby aplikace z jednoho státu byly použitelné v jiné zemi.
Mapy.cz bojují proti koronaviru. Uživatele upozorní na možnost nákazy
"Musíme zajistit etické, transparentní a bezpečné využívání těchto aplikací. K tomu je nutný celoevropský koordinovaný přístup," uvedla liberální europoslankyně Karen Melchiorová.
Eurokomisař Didier Reynders evropské zákonodárce ujistil, že komise dohlédne na to, aby aplikace byly použitelné v celé EU. Na jejich vývoji bude podle něj se státy spolupracovat unijní úřad pro ochranu osobních dat.