Hlavní obsah

Systém iPadů bude v EU pod drobnohledem regulátorů

Evropská komise (EK) zařadila operační systém iPadOS, který využívají prakticky všechny tablety od společnosti Apple, na seznam platforem podléhajících přísnějším pravidlům hospodářské soutěže v rámci nařízení o digitálních trzích (DMA). Systém iPadů tak bude v rámci Evropské unie (EU) pod drobnohledem regulátorů.

Foto: archív výrobce

Ilustrační foto.

Článek

Nařízení DMA, které oficiálně vstoupilo v platnost letos v březnu, původně zahrnovalo dvacet dva hlavních digitálních platforem, na než se regulace vztahovala. Šlo například o sociální sítě či internetové prohlížeče od společností Microsoft, Meta Platforms či ByteDance, která provozuje TikTok.

Apple byl na seznamu kvůli řadě svých produktů také, například kvůli operačnímu systému iOS, který využívají iPhony, webovému prohlížeči Safari či digitálnímu obchodu s aplikacemi App Store. Zařazení platformy iPadOS znamená, že americký technologický gigant bude pod ještě větším dohledem regulátorů.

„Neplníte nařízení.“ EK zahájila vyšetřování Googlu, Applu i Mety

Internet a PC

Apple chce spolupracovat

Zástupci Applu nicméně zdůraznili, že budou i nadále „konstruktivně spolupracovat s Evropskou komisí, aby zajistili, že všechny služby a produkty budou v souladu s novými pravidly DMA“.

Řadu změn kvůli DMA už společnost Apple u svých produktů uskutečnila. Zástupci firmy například přislíbili, že značně zjednoduší proces přechodu z iPhonu na konkurenční chytré telefony s operačním systémem Android od Googlu. Stát by se tak mělo od letošního podzimu.

V dnešní době již existují aplikace od Googlu, které umožňují přenos dat z iPhonu na Android. Tyto programy si ale zpravidla s přenosem některých dat neporadí.

Apple chystá i další změny, které přijdou dřív než zmiňovaný nástroj pro přechod mezi platformami. Americký technologický gigant chce například implementovat funkci pro snadnější přenos dat mezi webovými prohlížeči na stejném zařízení, což je jeden z dalších požadavků DMA zaměřených na zvýšení konkurence mezi prohlížeči.

Tato funkce by měla být dostupná ještě před koncem letošního roku, maximálně na začátku roku 2025.

Platby i aplikace

V letošním roce již Apple některé změny kvůli tlaku Evropské unie (EU) přijal. Dovolil například na iPhonech instalovat aplikace i z jiných zdrojů než prostřednictvím oficiálního AppStoru.

Další změnou je povolení alternativních platebních systémů. Uživatelé tak už nebudou muset využívat pouze řešení od Applu, ale budou moci provádět platby klidně i přímo ve hrách a dalších aplikacích. V konečném důsledku by z toho měli těžit samotní uživatelé, kteří nebudou muset platit navíc poplatky přímo Applu.

Co je DSA a DMA?

V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).

Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.

Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.

Apple mění pravidla. Takto se budou nově instalovat aplikace do iPhonů

Internet a PC

Související články

Výběr článků

Načítám