Článek
Zaměstnanci mají zakázáno používání aplikace TikTok, stejný postup Guspan doporučil také poslancům a jejich asistentům.
Vedoucí kanceláře se přitom odvolává na vyjádření mezinárodních bezpečnostních autorit, které označily TikTok za významné riziko v oblasti kybernetické bezpečnosti a v oblasti kyberšpionáže.
TikTok totiž sbírá nepřiměřené množství informací ze zařízení, na nichž je provozován.
TikToku hrozí v USA plošný zákaz
„Množství, způsob a typ údajů, které jsou sbírány, neodpovídá primárnímu určení aplikace jako sociální sítě a mohou být použité k cílenému kybernetickému útoku na konkrétní osoby, jejich vazby, zařízení a jiná aktiva, která osoba používá při práci s elektronickými komunikačními prostředky,“ uvedl Guspan v dopise poslancům.
Slovenský parlament proto zamezil instalaci a používání aplikací, které jsou považované za bezpečnostní hrozbu, na zařízeních parlamentu, blokuje síťovou komunikaci takovýchto aplikací v počítačové síti parlamentu a jeho informační systémy začaly zjišťovat pokusy o instalaci TikToku na parlamentní zařízení.
Zákazy se množí
Kvůli obavám, že by TikTok mohl předávat informace čínské vládě, zakázaly používání této aplikace na služebních mobilech státní úřady v Severní Americe a Evropě.
Obdobný krok udělala i česká ministerstva. Na začátku března český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před čínským programem.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Jsme přesvědčeni, že zákazy byly založeny na mylných představách a jsou motivovány širší geopolitikou.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.
Varování se přitom týká i široké veřejnosti.
„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.
Společnost ByteDance, která za TikTokem stojí, všechna obvinění ale opakovaně odmítá.
„Jsme přesvědčeni, že zákazy byly založeny na mylných představách a jsou motivovány širší geopolitikou, v níž TikTok ani naše miliony uživatelů nehrají žádnou roli,“ reagoval mluvčí TikToku.