Článek
VPN je technologické řešení, díky kterému se uživatel může připojit k soukromým internetovým stránkám i přesto, že úřady přístup k nim blokují. Uživatel může být například v Rusku, ale jeho počítač vypadá, jako kdyby byl v USA. VPN totiž vytvoří v podstatě virtuální tunel napříč internetem. Služba zároveň uživateli zajišťuje anonymitu.
Ruské zákony však společnostem poskytujícím VPN ukládají již několik let, aby weby, které figurují ve vládním seznamu zakázaných stránek, blokovaly. V opačném případě jim také hrozí zablokování.
Přesto především zahraniční VPN služby zprostředkovávají i nadále přístup k řadě zakázaných webů i přímo v Rusku. Proto chce Kreml hromadně VPN sítě blokovat.
Noční zákaz vycházení i cenzura soukromé komunikace. Okupanti v Doněcké oblasti přitvrzují
„Od 1. března 2024 vstoupí v platnost nařízení, podle kterého bude Roskomnadzor blokovat veškeré služby VPN, které poskytují přístup na stránky zakázané v Rusku,“ řekl podle Reuters Šejkin. Zákaz se bude týkat například obchodů s aplikacemi, jako je App Store.
Šejkin zdůraznil, že se nařízení bude vztahovat zejména na ty služby, které umožňují přístup k sociální síti Instagram, jež je v Rusku zakázaná. „Je zásadní, abychom omezili občanům přístup k produktům společnosti Meta, která je na seznamu extremistických organizací,“ dodal senátor.
Podobně utáhla šrouby internetové komunikace už v roce 2018 také Čína, která je známá svou internetovou cenzurou. Právě před pěti lety byla většina VPN služeb v zemi také zablokována. Zahraniční komentátoři tehdy situaci komentovali tak, že svého času nejlidnatější země na světě postavila „Velkou internetovou zeď“ přes kterou se nemohou čínští uživatelé snadno dostat.
Roskomnadzor mlčí
Linka tiskového oddělení Roskomnadzoru, které agentura kontaktovala ve snaze zjistit další podrobnosti o plánovaném opatření, pouze vyhrávala píseň Bobbyho McFerrina „Don't Worry Be Happy“. Na e-mailovou žádost o komentář Roskomnadzor nereagoval.
Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo americkou technologickou společnost Meta Platforms na seznam extremistických organizací loni na podzim. Meta kromě Instagramu vlastní i Facebook či komunikační službu WhatsApp. Provoz Facebooku a Instagramu v Rusku Moskva zakázala loni v březnu, krátce po invazi na Ukrajinu a v reakci na protiruské sankce Západu.
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.