Článek
Podle rakouského ministra vnitra Gerharda Karnera se zákaz týká zaměstnanců veřejné služby na celostátní úrovni a byl zaveden na základě doporučení meziresortní pracovní skupiny. Rakousko podle serveru News.at přijalo toto opatření s cílem ochránit citlivé informace, které jsou obsaženy v zařízeních státních zaměstnanců.
Státní zaměstnanci budou moci i nadále používat tuto populární čínskou aplikaci na svých soukromých zařízeních, na služebních zařízeních však pouze ve výjimečných případech. Například politici a úřady si budou moci své kanály na TikToku nadále udržet.
Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská komise.
TikTok zakázaly už všechny státy aliance Five Eyes
Varování i v Česku
Na začátku března český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před čínským programem.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedávají jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.
Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.