Hlavní obsah

Programátorům pomůže umělá inteligence, Meta nabídne nový nástroj zadarmo

Menlo Park

Společnost Meta Platforms se chystá spustit nový model umělé inteligence, který se bude zaměřovat na tvorbu počítačových kódů. Nástroj se jmenuje Code Llama a využívat jej bude moci kdokoliv zadarmo. Matka Facebooku a Instagramu o tom informovala na svých oficiálních webových stránkách.

Foto: archív tvůrců

Nový nástroj pro programátory se jmenuje Code Llama.

Článek

Hlavní funkcí umělé inteligence Code Llama bude generování kódu na základě textových pokynů uživatelů. Nástroj tak bude moci sloužit k automatickému dokončování kódu a k odstraňování programátorských chyb.

Novinka je založena na jazykovém modelu Meta Llama 2 a bude dostupná v různých variantách, jak společnost informovala. Jejím záměrem je vytvořit konkurenci pro nástroj na psaní kódu známý jako GitHub Copilot, vyvíjený firmou Microsoft.

Code Llama přitom bude podporovat oblíbené programovací jazyky, včetně Pythonu, C++ a Javy.

Meta staví nejvýkonnější superpočítač pro umělou inteligenci

Internet a PC

Chystá se více modelů

Společnost Meta Platforms letos uvedla na trh celou řadu modelů umělé inteligence, které jsou převážně k dispozici zdarma. Mezi nimi je i jazykový model nazvaný Llama. Tento týden také americký internetový gigant představil systém založený na umělé inteligenci, který dokáže překládat a přepisovat mluvené projevy v několika desítkách různých jazyků.

Majitel Facebooku a Instagramu nyní údajně pracuje na celé sérii chatovacích robotů, které budou podobné systému ChatGPT od OpenAI. Také tedy budou stavět na umělé inteligenci, ale hlavním rozdílem bude jejich schopnost simulovat různé osobnosti.

Zástupci Mety zatím práce na vlastním chatbotovi oficiálně nepotvrdili. Britský deník Financial Times se nicméně ve svém článku odvolává na zdroje obeznámené se situací přímo z této firmy.

Jeden ze systémů by měl být údajně schopen komunikovat jako někdejší americký prezident Abraham Lincoln. Další by měl poskytovat uživatelům rady ve stylu volnomyšlenkářského surfaře. První chatovací systémy by měly být oficiálně odhaleny již příští měsíc.

Konkurenční boj

Sloužit mají chatboti především ve vyhledávání, kde budou nabízet různá doporučení. Kromě toho by ale měli být také zábavným prvkem na sociálních sítích, se kterým si uživatelé budou moci krátit dlouhou chvíli.

Matka Facebooku se prostřednictvím chatbotů s různými osobnostmi bude snažit zvýšit atraktivitu svých platforem v době sílící konkurence, jako je například TikTok.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Umělá inteligence lidstvo nevyhubí, míní expert

Internet a PC

Související články

Umělá inteligence už odhaluje nádory

Pomáhají číst snímky z mamografu nebo analyzují oční sítnici. Umělá inteligence (AI) se v medicíně začíná zabydlovat, boom se očekává hlavně u diagnostiky....

Umělá inteligence může ohrozit osobní identitu

Vzestup umělé inteligence (AI) vyvolává v řadě zaměstnanců i podnikatelů nepříjemné obavy. Na pracovišti dokonce otřásá důvěrou některých pracovníků v to, kým...

Výběr článků

Načítám