Článek
Policie zajistila potřebné důkazy, v současné době soudní znalec vypracovává odborný posudek. Pak budou pravděpodobně obviněni lidé, kteří za počítače zodpovídali. ČNS IFPI uvedla, že prostřednictvím počítačů se šířilo obrovské množství dat.
"Jednalo se o nejnovější hudební, filmové i herní hity, kdy v mnoha případech byla zveřejňována autorská díla ještě před jejich oficiálním uvedením na trh originálními vydavateli," uvádí federace. Podle dalších informací ČNS IFPI využívala soukromá firma připojení jednoho z ústavů České akademie věd.
Nejedná se o ojedinělý zátah
Policie se na sdílení nelegálních dat zaměřuje stále častěji. Připomeňme vánoční čas, kdy policie provedla zátah na piráty na strahovských kolejích.
Na strahovských kolejích, kde bydlí převážně studenti ČVUT, proběhla policejní razie už loni v srpnu a prosinci. Tehdy policisté zabavili dva počítače s pirátskými kopiemi softwaru, hudby a filmů. Z těchto počítačů se data šířila do výměnných sítí mezi milióny běžných uživatelů internetu.
Podle mluvčího protipirátské aliance BSA Jana Hlaváče je veřejným tajemstvím, že na vysokoškolských kolejích a dochází často k masivnímu porušování autorského práva nejen k softwaru, ale i filmů a hudby. "Lidé si často myslí, že jsou nepostižitelní. Akci policie lze považovat za velký úspěch, protože vyšetřování této trestné činnosti je velmi náročné, zejména pokud jde o sledování takzvaných "peer-to-peer" výměnných sítí," řekl Hlaváč
Anketa
Jak funguje warez?
Skupina získá kopii softwaru, například filmu nebo počítačového programu, předá ho programátoru, který z něj odstraní ochranu proti kopírování.
Tuto podobu pak předá dál lidem, kteří ji umístí na FTP server, kde k ní mají přístup další lidé.
Tak se může stát, že například kopie filmu se objeví na veřejnosti ještě před jeho premiérou.
Skupina ze svého počínání nemá většinou žádný zisk.