Článek
Operační systém Windows 7 je v rámci platforem od Microsoftu stále ještě třetí nejpopulárnější, byť je jeho podíl velmi nízký.
Zajímavým paradoxem ale je, že od ukončení podpory v roce 2020 podíl tohoto systému neustále klesal. Zlom nastal až vloni před Vánocemi. Z říjnových 3,01 % totiž v listopadu vyskočil podle StatCounteru na 3,16 % a v prosinci dokonce na 3,35 %.
Následně ale začal podíl na trhu opětovně klesat, a to až pod pomyslnou hranici tří procent. V posledních třech měsících to ale zase vypadá, že sedmičky povstanou z popela jako legendární Fénix. Z dubnových 2,81 % poskočily v květnu na 2,86 % a v červnu – podle zatím posledních dostupných statistik – na 2,96 %.
Nešlo o první globální IT katastrofu. Šéf Crowdstriku byl i při kolapsu Windows XP
Počítač do sbírky?
Jedním z důvodů, proč popularita sedmiček roste, může být vyřazování notebooků a stolních PC z firem a úřadů. Ty se totiž snažily mít nainstalované vždy nejnovější verze operačních systémů, i když šlo o stroje z éry Windows 7, často na nich byly provozovány modernější osmičky či desítky.
Tyto platformy ale mají daleko vyšší nároky na hardware počítače. Nadšenci, kteří kupují počítače z druhé ruky a snaží se jim vrátit zašlou slávu – třeba jen kvůli tomu, aby je zařadili do sbírky – totiž často instalují kvůli svižnějšímu chodu opětovně původní Windows 7.
Zda bude popularita i nadále růst, se ukáže samozřejmě až v nadcházejících týdnech a měsících. I tak má ale platforma Windows 10 výrazný náskok, nejpopulárnější operační systém od Microsoftu běží na 66,04 % strojů.
Bezpečnostní riziko
Ukončení podpory ze strany Microsoftu znamená, že už pro danou platformu nebudou vydávány žádné další aktualizace.
Používat Windows 7 je tedy bez nadsázky bezpečnostní hazard. Ukončení podpory souvisí nejen s vylepšeními systému, ale také se zabezpečením. Pokud tedy bude u sedmiček objevena nějaká bezpečnostní trhlina, uživatelé jsou vystaveni riziku zneužití počítačovými piráty.
Ochránit zcela uživatele v nepodporovaném systému nedokáže ani sebelepší antivirový systém. Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se chránit proti některým typům útoků prostřednictvím antivirových nástrojů.
Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější operační systém. Případně přejít na nějakou konkurenční alternativu.