Článek
Celým případem se již na konci minulého týdne zabýval britský soud, který nevyhověl žádosti Applu o zamítnutí této žaloby. Je tedy evidentní, že se právníci technologického giganta budou muset s hromadnou žalobou skutečně vypořádat při soudním stání.
Podstata žaloby se podle agentury Reuters týká poplatků, které Apple účtuje vývojářům za užívání svého obchodu App Store. Ty mohou podle vývojářů dosahovat až 30 %, což považují za přehnané a neoprávněné.
Apple čelí v Británii miliardové žalobě kvůli poplatkům v App Storu
Vývojáři prý nemohli kvůli dominantnímu postavení Applu na trhu učinit jinak než se do ekosystému Applu zapojit a poplatky hradit. Odškodné v astronomické výši až 23 miliard korun vychází z toho, o kolik v průběhu uplynulých let kvůli poplatkům vývojáři v Británii přišli.
Žalobu inicioval profesor Sean Ennis z Centra pro politiku v oblasti hospodářské soutěže, který pracuje na University of East Anglia ve městě Norwich. Podle Ennisova týmu právních zástupců Apple svou dominantní pozici zneužívá, čímž omezuje konkurenci a inovace na trhu.
Apple si může vysoké poplatky naúčtovat jen díky svému monopolu, který v distribuci aplikací na iPhony a iPady má.
„Poplatky účtované Applem vůči vývojářům jsou příliš vysoké. Apple si je může naúčtovat jen díky svému monopolu, který v distribuci aplikací na iPhony a iPady má,“ burcoval již vloni Ennis.
Zdůraznil přitom, že poplatky představují problém i pro samotné uživatele, neboť zbytečně zdražují nabízené aplikace a služby. „Tyto poplatky jsou samy o sobě nespravedlivé a představují nekalou cenovou politiku. Poškozují vývojáře aplikací i jejich kupce,“ dodal.
Apple nicméně podobnou kritiku dlouhodobě odmítá. Zástupci firmy již dříve prohlásili, že většina vývojářů v App Store žádné poplatky neplatí – konkrétně má jít až o 85 procent vývojářů. Americká společnost také tvrdí, že prostřednictvím svého obchodu poskytuje vývojářům „klíčový přístup ke globálním trhům“ a pomáhá jim tak „rozšířit své podnikání na mezinárodní úrovni“.
Soud v USA
Kvůli své firemní politice čelí Apple žalobě také v USA, na soud se v minulém měsíci obrátilo americké ministerstvo spravedlnosti společně s 15 americkými státy. Podle obžaloby americký technologický gigant „udržuje nezákonný monopol na úkor spotřebitelů, vývojářů i konkurenčních výrobců“.
Ministerstvu spravedlnosti vadí celý uzavřený ekosystém Applu, kdy podnik využívá silné poptávky po iPhonech. To v konečném důsledku vede podle žaloby k tomu, že podnik získává více peněz od spotřebitelů, vývojářů, tvůrců obsahu, umělců, vydavatelů, malých podniků i obchodníků.
Žaloba se tedy netýká přímo cen, za které jsou smartphony s logem nakousnutého jablka nabízeny v obchodech. Jde v ní o související služby, jako jsou například nabídky v obchodech App Store či v rámci platformy Apple Music.
Vysoké poplatky totiž jednotliví tvůrci vcelku pochopitelně promítají následně do cen, které zaplatí koncoví uživatelé. „Spotřebitelé by neměli platit vyšší ceny jenom kvůli tomu, že firmy porušují antimonopolní zákony,“ burcoval ve čtvrtek směrem k Applu ministr spravedlnosti Merrick Garland.
„Pokud to nebudeme řešit, Apple bude ještě více posilovat svůj monopol na chytré telefony,“ dodal.
Apple: „Jde o podstatu našeho podnikání“
Apple nicméně obvinění odmítá. „Tato žaloba ohrožuje celou podstatu naší společnosti a zásady, které odlišují produkty Apple na silně konkurenčních trzích,“ stojí v prohlášení amerického technologického giganta.
Zástupci společnosti totiž dlouhodobě tvrdí, že právě uzavřený ekosystém dovoluje firmě udržovat vyšší bezpečnost svých uživatelů. Velká otevřenost – kterou nabízí například konkurenční Android – by naopak podle nich způsobila, že majitelé iPhonů budou vystaveni daleko více kybernetickým hrozbám.
„Pokud by byla žaloba úspěšná, bránila by nám vytvářet technologie, které lidé od společnosti Apple očekávají – tedy systémy, ve kterých se prolíná hardware, software i služby,“ doplnili zástupci Applu v reakci na žalobu.
Stejným tlakům jako v USA nicméně Apple čelí také v rámci Evropské Unie (EU), kde podnik již začal své systémy konkurenci otevírat, aby se vyhnul vysokým sankcím. Jde například o možnost instalovat aplikace přímo z webu jejich tvůrců nebo zpřístupnění peněženky i pro další poskytovatele.
Tyto ústupky ale udělal Apple jen pro uživatele v EU a amerického trhu se vůbec netýkají.