Hlavní obsah

Polovina Američanů souhlasí se zákazem TikToku

Washington

Plošnému zákazu TikToku na území USA již prakticky nic nebrání v cestě, nový zákon schválili na konci minulého měsíce američtí zákonodárci a podepsal ho i prezident Joe Biden. Přesně polovina Američanů přitom celostátní zákaz podporuje. Vyplývá to z průzkumu analytické agentury Ipos pro zpravodajskou agenturu Reuters.

Foto: Michael Dwyer, ČTK/AP

Logo společnosti Tik Tok

Článek

Proti zákazu sociální sítě TikTok se staví podle průzkumu jen 32 procent dotázaných, zbylých 18 % respondentů nemá na tuto problematiku žádný názor, citovala výsledky průzkumu agentura Reuters.

Američtí zákonodárci vyjádřili obavy, že by TikTok mohl data amerických uživatelů poskytovat čínské vládě. Osud platformy, kterou používá přibližně 170 milionů Američanů, se následně ve Washingtonu stal významným tématem.

Nebude to jen tak. Zákaz TikToku v USA zbrzdí soudní tahanice

Software

Vyvrcholilo to na konci minulého měsíce schválením zákona, který fakticky dovoluje TikTok na území USA zakázat. Američané nyní tlačí na čínskou společnost ByteDance, aby TikTok odprodala. Čas má do ledna příštího roku. To však vedení podniku odmítá.

Pokud by tak zástupci tohoto čínského gigantu skutečně neučinili, databáze aplikací provozované společnostmi Apple či Google by nemohly na území USA tyto aplikace vůbec poskytovat.

Ovlivňování Američanů

Většina Američanů (58 %) souhlasí s tvrzením vlády, že čínská vláda používá TikTok k „ovlivnění amerického veřejného mínění“. S tímto tvrzením nesouhlasilo pouze 13 procent respondentů.

Zhruba 46 procent Američanů se navíc obává toho, že Čína „využívá TikTok ke sledování běžných uživatelů“.

Nový zákon umožňuje americké vládě zároveň zakazovat i jiné digitální služby se zahraničními majiteli. Schválen byl společně s balíkem pomoci pro Ukrajinu. Díky němu americký prezident získá možnost přijmout rozsáhlé sankce vůči Íránu a ruským činitelům, případně dovoluje vládě využít zmrazená ruská aktiva k podpoře Ukrajiny.

Stopka i v Česku

Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská komise. Zákaz se týká pouze úředníků, nikoli všech uživatelů.

Podobný krok udělala i česká ministerstva. Na začátku března 2023 český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před čínským programem.

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedávají jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.

Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

TikTok Lite končí v EU s odměnami

Software
Související témata:

Související články

Brusel zahájil další řízení s TikTokem

Evropská komise (EK) v pondělí zahájila další řízení s čínskou sociální sítí pro sdílení krátkých videí TikTok, a to v souvislosti se spuštěním její nové...

Výběr článků

Načítám