Článek
Aktuálně je aplikace eRouška nainstalovaná na 1,37 milionu zařízení. Ještě minulý týden ve čtvrtek to bylo přitom pouze 1,355 milionu instalací.
eRouška aktuálně:
— eRouška (@RouskaE) November 2, 2020
🔴 739 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání.
🟠 2 194 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den.
🟢 1,370 milionu lidí si aktivovalo aplikaci.
Ještě zajímavější je ale pohled na počet pozitivně testovaných uživatelů, kteří vkládají do aplikace speciální kód pro varování ostatních uživatelů před rizikem nákazy. Ve čtvrtek to učinilo 1638 lidí, v následujících dnech pak 1116 uživatelů (pátek), 1070 uživatelů (sobota) a 739 uživatelů (neděle).
Klesající trend je tedy evidentní. Nasvědčuje to tomu, že vládou nastavená opatření zabrala, respektive že minimálně uživatelé eRoušky je skutečně dodržují. Pro úplnost dodejme, že tato aplikace každý den odešle tisíce hlášení o možném riziku nákazy, v sobotu to bylo 2427 hlášení, v neděli pak 2194 hlášení.
Aplikace eRouška je díky nové aktualizaci přesnější. Ale jen na Androidu
Jak to funguje?
Aplikace dovede uživatele upozornit, zda se dostal do kontaktu s nakaženým. Zohlednit přitom dovede hygieniky doporučená pravidla – tedy zda byl dotyčný v kontaktu s nemocným na vzdálenost dvou metrů po dobu delší než 15 minut.
V praxi to funguje zcela jednoduše. Aplikace eRouška 2.0 běží na pozadí chytrého telefonu a prostřednictvím technologie Bluetooth skenuje zařízení v dosahu, která mají také nainstalovanou aplikaci eRouška 2.0.
Všechny takové kontakty jsou v aplikaci anonymně uchovávány několik dní. Data jsou skutečně anonymní, aplikace nezná polohu uživatele, informace určuje pouze na základě Bluetooth LE a Apple/Google protokolu pro rozpoznávání blízkosti.
Pokud se někdo nakazí koronavirem a používá eRoušku 2.0, hygiena mu zašle unikátní kód. Dotyčný ho zadá do aplikace a odešle varování všem lidem, kteří s ním přišli do rizikového kontaktu.
Aplikaci nicméně musí používat co nejvíce uživatelů, aby systém fungoval co nejspolehlivěji.