Hlavní obsah

„Obavy jsou namístě.“ Bezpečnostní expert varuje před nucenou změnou iPhonů

Brusel/Cupertino

Společnost Apple je nyní pod velkým tlakem Evropské komise (EK), která se z pozice antimonopolního regulátora snaží donutit amerického technologického giganta, aby otevřel své systémy konkurenci. To ale představuje velké riziko, jak Novinkám potvrdil bezpečnostní expert Check Pointu Petr Kadrmas.

Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters

Ilustrační foto

Článek

EK v minulém týdnu informovala o tom, jak chce v rámci nařízení o digitálních trzích DMA donutit změnit fungování systémů s logem nakousnutého jablka. Například platforma iOS, kterou využívají chytré telefony iPhone, by tak měla být otevřená podobně jako Android.

Už tehdy ale bezpečnostní experti oslovení Novinkami varovali, že právě uzavřenost systému iOS – tedy možnost instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů – přináší nezpochybnitelné bezpečnostní výhody pro samotné uživatele, neboť se snižuje riziko toho, že jejich zařízení bude napadeno škodlivým kódem.

Uzavřenost systémů od Applu má bezpečnostní výhody, shodují se experti

Software

Poskytnout inovace a vytvořit konkurenci

Svůj pohled na celou problematiku přiblížil Novinkám také Kadrmas. „Podle DMA je systém iOS klasifikován jako ‚gatekeeper‘, musí být tedy zajištěna interoperabilita s hardwarem a službami třetích stran – včetně zařízení, jako jsou hodinky, sluchátka a VR headsety. Evropská unie se nyní především snaží, aby společnost Apple umožnila vývojářům třetích stran transparentní a spravedlivý přístup k funkcím systému iOS, jako jsou notifikace a párování zařízení,“ podotkl bezpečnostní expert.

Zdůraznil však, že Evropské unii (EU) nejde pouze o to: „EU také přiměla Apple, aby otevřel svůj App Store třetím stranám, což vyvolává další obavy, protože Apple už nebude mít pod kontrolou ekosystém ochrany soukromí a zabezpečení aplikací. Bude to jako obchod Google Play, tedy méně bezpečnosti a soukromí.“

„Cílem je poskytnout inovace a vytvořit konkurenci, ale u uživatelů iOS to vyvolává obavy. Ekosystém společnosti Apple je navržen tak, aby přísně kontroloval přístup k softwaru a hardwaru a chránil uživatele i jeho soukromí,“ popsal Kadrmas.

Foto: Profimedia.cz

Bezpečnostní expert Check Pointu Petr Kadrmas

Vysoké bezpečnostní standardy

Samotná společnost Apple tvrdí, že hlubší integrace se zařízeními a službami třetích stran zvyšuje bezpečnostní rizika. „Apple si vybudoval pověst právě i na ochraně soukromí uživatelů a snaží se tím odlišit od konkurence. Ale o tom, jak Apple podobné údaje využívá, víme ve skutečnosti jen velmi málo,“ podotkl bezpečnostní expert.

V reakci na kroky EU společnost Apple zdůraznila, že otevření přístupu by mohlo poskytnout kyberzločincům více příležitostí k ohrožení uživatelských dat a potenciálně bychom se mohli dočkat velkého nárůstu nebezpečných aplikací v App Storu.

Výzvou bude zajistit, aby skutečně všichni dodržovali vysoké bezpečnostní standardy. A to považuji za významné riziko.
Bezpečnostní expert Check Pointu Petr Kadrmas

„Velkým rizikem pro ochranu soukromí je, že zařízení nebo aplikace třetích stran nemusí dodržovat stejně přísné standardy ochrany dat, které Apple prosazuje ve svém vlastním ekosystému. Aplikace nebo zařízení by pak mohly od uživatelů shromažďovat více osobních údajů, než se očekávalo, včetně zdravotních informací, údajů o poloze nebo citlivé komunikaci,“ konstatoval Kadrmas.

Bez plné kontroly společnosti Apple tak lze podle něj „očekávat podstatné snížení efektivity ochrany soukromí“. V konečném důsledku to bude představovat problém pro samotné uživatele, jejich zařízení totiž budou zranitelnější.

„Zastánci DMA tvrdí, že konkurence může vést k lepším alternativám zaměřeným mimo jiné právě na ochranu soukromí, protože vývojáři třetích stran budou mít přístup k vývoji inovativních řešení v rámci ekosystému společnosti Apple. Výzvou ale bude zajistit, aby skutečně všichni dodržovali vysoké bezpečnostní standardy. A to považuji za významné riziko,“ dodal bezpečnostní expert.

Takto se mají podle EK systémy změnit

Uzavřenost operačních systémů od Applu je dlouho trnem v oku Evropské unii (EU). Celá situace došla až tak daleko, že se antimonopolní regulátoři EU rozhodli amerického technologického giganta poučovat, jak přesně musí své systémy upravit, aby je otevřel konkurenci podle evropských pravidel. Novinky.cz na to upozornily již ve čtvrtek.

V rámci EU vede Evropská komise (EK) s Applem řízení prostřednictvím nařízení o digitálních trzích DMA, kterým svazuje technologické giganty striktními pravidly.

„Je to poprvé, co využíváme řízení v rámci DMA, abychom Apple nasměrovali k účinnému dodržování jeho závazků v oblasti interoperability prostřednictvím konstruktivního dialogu,“ prohlásila místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová.

Vysoké ceny kvůli iPhonům? Apple chce zamést žalobu pod stůl

Software

Na konkrétních příkladech pak EK uvedla, jak by měla společnost Apple své operační systémy upravit, aby vyhovovaly evropským regulacím. Například v rámci mobilní platformy iOS, kterou využívají iPhony, by měla usnadnit připojování k chytrým hodinkám, sluchátkům a náhlavním soupravám pro virtuální realitu od konkurenčních výrobců, aby se mohly napárovat přímo na aplikace a funkce od Applu.

Jde tedy o to, aby se například sluchátka od konkurence nezobrazovala v systému jinak než ta od Applu. A to včetně stavu baterie, možností připojení apod. Právě snadná konektivita je jednou z největších předností, které originální sluchátka od Applu proti konkurenci nabízejí.

V rámci druhého řízení má americký technologický gigant zajistit interoperabilitu – tedy schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat – u platforem iOS a iPadOS. Týkat se to má především vývojářů třetích stran, kterým by měl Apple otevřít svůj systém pro různé úpravy a nastavení, jako je tomu dlouhé roky například u konkurenčních přístrojů s Androidem.

Na tlak EK k otevření operačních systémů zástupci Applu jen lakonicky reagovali, že budou i nadále „pokračovat v konstruktivní spolupráci s Komisí“.

Obří pokuta i zákaz činnosti

Pokud by Apple EK neustoupil, hrozily by mu v EU drakonické pokuty, a to až do výše 10 % z celosvětového ročního obratu. Pokuty přitom mohou být udělovány opakovaně.

Jen za poslední čtvrtletí měl Apple tržby ve výši 85,8 miliardy dolarů (téměř 2 biliony Kč). Už nyní je tak jasné, že případná sankce by se patrně pohybovala v miliardách. Pokud ani poté nebude sjednána náprava, může být Applu dokonce v EU zakázána činnost.

Podobné tlaky na otevřenost systému jako v EU však sílí vůči Applu také v USA, kde americký technologický gigant čelí antimonopolní žalobě. Podle ní uzavřený ekosystém „udržuje nezákonný monopol na úkor spotřebitelů, vývojářů i konkurenčních výrobců“, jak Novinky.cz informovaly již dříve.

Stejně jako Android. iPhony se musí takto změnit, nařizuje EU

Software

Související články

Nejnovější iPhony 16 zamířily do prodeje

V pátek se začaly oficiálně prodávat čtyři nejnovější iPhony s číslovkou 16 v názvu, které společnost Apple odhalila minulý týden. Lákadel je hned několik, ale...

Výběr článků

Načítám