Článek
Tyto tři vlády podporují „povinnou samoregulaci prostřednictvím kodexů chování“ pro tzv. základní modely umělé inteligence, které jsou navrženy tak, aby produkovaly širokou škálu výstupů. Zároveň jsou proti „netestovaným normám“. Konkrétnější detaily o regulaci však nebyly zveřejněny.
Evropská komise, Evropský parlament a členské země v Radě EU nyní jednají o přístupu sedmadvacítky k regulaci umělé inteligence. Europoslanci v červnu schválili návrh pravidel pro fungování AI. Jeho cílem je omezení rizik spojených s AI, ale zároveň zajištění využití příležitostí, které tato technologie přináší.
Expert: AI má hodně využití, je ale potřeba pamatovat i na rizika
Evropský parlament navrhl, aby byla pravidla pro umělou inteligenci zpočátku závazná pouze pro velké hráče, kteří pocházejí převážně ze Spojených států. Německo, Francie a Itálie nicméně varují, že toto zdánlivé zvýhodnění menších evropských konkurentů by mohlo vést k poklesu jejich důvěryhodnosti. Pravidla by tak podle nich měla být závazná pro všechny, píše Reuters.
Umělá inteligence se v poslední době dostala do centra pozornosti veřejnosti, médií, investorů, regulátorů a politiků. V Británii se začátkem tohoto měsíce konal globální summit o bezpečnosti AI, kterého se zúčastnila například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.