Článek
O novém zákazu informoval na konci minulého týdne ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini s tím, že omezení volnočasových aplikací se vztahuje na zaměstnance veřejného sektoru. Týká se to programů, které „nedosahují potřebné úrovně kybernetické bezpečnosti a ochrany dat“.
Vedle TikToku je mezi zakázanými aplikacemi například Twitter, Instagram, Netflix či populární hra Candy Crush. Omezení se nicméně týká i seznamovacích aplikací. Zákaz začal platit bezprostředně po ohlášení, úřady budou kontrolovat na služebních zařízeních jeho dodržování.
Ministerstvo zdůraznilo, že výjimky z tohoto zákazu budou udělovány pouze v případech, kdy budou zaměstnanci aplikaci potřebovat k pracovním účelům. „Cílem tohoto kroku je zajistit bezpečnost a ochranu citlivých informací, které se nacházejí v rukou veřejných zaměstnanců,“ prohlásil Guerini.
Pour garantir la cybersécurité de nos administrations et de nos agents publics, le @gouvernementFR a décidé d’interdire les applications récréatives comme TikTok, sur les téléphones professionnels des fonctionnaires d’État. @jnbarrot pic.twitter.com/avxtpKZ6uu
— Stanislas Guerini (@StanGuerini) March 24, 2023
Slovenský parlament zablokoval TikTok
Zákazy se množí
Kvůli obavám, že by TikTok mohl předávat informace čínské vládě, zakázaly používání této aplikace na služebních mobilech státní úřady v Severní Americe a Evropě.
Obdobný krok udělala i česká ministerstva. Na začátku března český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před čínským programem.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Jsme přesvědčeni, že zákazy byly založeny na mylných představách a jsou motivovány širší geopolitikou.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.
Varování se přitom týká i široké veřejnosti.
„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.
Společnost ByteDance, která za TikTokem stojí, všechna obvinění ale opakovaně odmítá.
„Jsme přesvědčeni, že zákazy byly založeny na mylných představách a jsou motivovány širší geopolitikou, v níž TikTok ani naše miliony uživatelů nehrají žádnou roli,“ reagoval mluvčí TikToku.