Článek
Kvůli návalům vzteku se dostával Torvalds často do sporů s dalšími programátory, kteří na jádře Linuxu pracují. Pro sprostá slova prý nechodil daleko a frustrace z pracovního nasazení se stále častěji přelévala i do jeho osobního života. [celá zpráva]
Nakonec ale u tohoto softwarového tvůrce zvítězila sebereflexe. V polovině září se všem omluvil a nastoupil na „zdravotní dovolenou“, aby se podle vlastních slov „naučil chovat lépe k lidem okolo sebe“.
Několik posledních týdnů tak byl hlavou linuxové komunity Greg Kroah-Hartman, který však tento týden žezlo symbolicky předal zpět Torvaldsovi. Ten se nyní vrátí k práci na novém jádře a bude dál šířit svoji vizi Linuxu.
Mezitím mimochodem komunita přijala nový kodex chování, podle kterého by se jednotliví vývojáři měli k sobě chovat daleko slušněji a neměli by si dovolovat zbytečně víc, než je vhodné.
Microsoft drží většinu
Přestože má v současnosti Linux milióny příznivců po celém světě, je nutné zmínit, že jeho celosvětový podíl na trhu s operačními systémy tvoří jen zhruba dvě procenta. Dominantní postavení si již přinejmenším dvě dekády drží konkurenční Microsoft se svými Windows. Jejich různé verze jsou nainstalovány na 90 % počítačů.
Linux je možné nainstalovat na pevný disk úplně stejně jako Windows. Na rozdíl od Microsoftu nabízí komunita navíc jednoduchý způsob, jak si operační systém zdarma vyzkoušet.
Je k tomu potřeba pouze počítač s CD nebo DVD mechanikou a příslušný nosič s takzvanou live distribucí, kterou na rozdíl od konkurenčních operačních systémů není nutné instalovat na pevný disk počítače. Jednoduše se spustí z CD nebo DVD. V některých případech může být toto médium nahrazeno také USB flash diskem.