Hlavní obsah

Nastal zlom. Zájem o Windows 7 opět klesá

Kdo se těšil, že popularita operačního systému Windows 7 bude stoupat k novým výšinám, bude zklamán. V uplynulém měsíci totiž nastal zlom a spanilá jízda stařičké platformy od Microsoftu vzala za své, popularita začala opět klesat. Vyplývá to z dat analytického portálu StatCounter.

Foto: archiv tvůrců

Ilustrační foto

Článek

V posledních měsících zájem o Windows 7 neustále rostl. Zatímco v dubnu mělo sedmičky v počítači nainstalováno 2,81 % uživatelů, v květnu poskočily na 2,86 %, v červnu na 2,96 %, v červenci na 3,04 % a v srpnu na 3,05 %.

Během září však nastal zlom, kdy popularita začala opět klesat. Mezi ostatními systémy od amerického softwarového gigantu má tato již dávno nepodporovaná platforma podíl pouze 2,84 %.

Zajímavé je, že novější operační systém Windows 8, který si odbyl premiéru až po sedmičkách, má v současnosti podíl ještě nižší – pouze 0,22 %. Trhu dlouhodobě kralují desítky, jejichž podíl se drží nad 60 %.

Ukázka systému Windows 10Video: Microsoft

Ukázka Windows 8.1 Video: Microsoft

Nárůst popularity v posledních měsících vysvětlovali analytici vcelku srozumitelně. Podle nich se na růstu podepsalo vyřazování notebooků a stolních PC z firem a úřadů. Ty se totiž snažily mít nainstalované vždy nejnovější verze operačních systémů, a i když šlo o stroje z éry Windows 7, často na nich byly provozovány modernější osmičky či desítky.

Tyto platformy ale mají daleko vyšší nároky na hardware počítače. Nadšenci, kteří kupují počítače z druhé ruky a snaží se jim vrátit zašlou slávu – třeba jen kvůli tomu, aby je zařadili do sbírky –, totiž často instalují kvůli svižnějšímu chodu opětovně původní Windows 7. Jiné vysvětlení zatím překvapení analytici nepřinesli.

Bezpečnostní riziko

Sedmičky jsou aktuálně již nepodporovaný systém. Ukončení podpory ze strany Microsoftu znamená, že už pro danou platformu nebudou vydávány žádné další aktualizace.

Používat Windows 7 je tedy bez nadsázky bezpečnostní hazard. Ukončení podpory souvisí nejen s vylepšeními systému, ale také se zabezpečením. Pokud tedy bude u sedmiček objevena nějaká bezpečnostní trhlina, uživatelé jsou vystaveni riziku zneužití počítačovými piráty.

Ochránit zcela uživatele v nepodporovaném systému nedokáže ani sebelepší antivirový systém. Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se chránit proti některým typům útoků prostřednictvím antivirových nástrojů.

Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější operační systém. Případně přejít na konkurenční alternativu.

10 virů, které útočí na Windows nejčastěji

Bezpečnost
Související témata:

Výběr článků

Načítám