Hlavní obsah

Musk zpřístupnil vlastní umělou inteligenci. Není ale pro každého

Americký multimiliardář Elon Musk zpřístupnil na své sociální síti X (dříve Twitter) chatbota Grok, který staví podobně jako konkurenční model ChatGPT na umělé inteligenci (AI). Novinka je však zatím k dispozici pouze v testovacím režimu, v jehož rámci může tohoto chatbota používat jen omezené množství uživatelů. Informoval o tom server BBC.

Foto: Pool, Reuters

Miliardář Elon Musk

Článek

Musk založil už letos v červenci novou společnost xAI, abychom všichni „mohli lépe porozumět realitě“. Grok je tedy výsledkem měsíců snažení v této nové společnosti, jak poznamenal server BBC.

Jde o plnokrevného AI chatbota, tedy konkurenta pro nejpopulárnější systém současnosti ChatGPT od společnosti OpenAI. Agentura Bloomberg nicméně zdůraznila, že konkurovat tento model má – i s ohledem na relativně krátkou dobu vývoje – především verzi ChatGPT 3.5, nikoliv nejnovější variantě ChatGPT 4.

Vlad Savov z Bloombergu poukázal na to, že Grok není bez nedostatků. Podobně jako konkurenční řešení čelí tento nový systém kritice kvůli vytváření chyb, přestože celkově působí výsledný text velmi autenticky.

Přehled o aktuálním dění

Grok má nicméně výhodu v tom, že se učí právě ze sociální sítě X. Má díky tomu přehled o akruálním dění, což je hlavní rozdíl ve srovnání s konkurenčními chatboty, které si musí vystačit se statistickými daty.

Tvůrci Groka v oficiálním prohlášení tvrdí, že se při návrhu inspirovali knižním bestsellerem „Stopařův průvodce po galaxii“ od Douglase Adamse. „Dokáže tak odpovídat na téměř cokoliv, a to s notnou dávkou humoru a rebelantským charakterem,“ podotkl Musk na síti X.

Stopařův průvodce po galaxii není jen název prvního dílu pentagolie Adamse, jde zároveň o název fiktivní encyklopedie všeho vesmíru a vědění, která se v této knížce objevuje.

Protože je Grok k dispozici pouze pro omezené množství uživatelů, zveřejnil Musk na síti X hned několik ukázek jeho funkčnosti. V jedné z nich se americký multimiliardář dotázal chatbota na „způsob přípravy kokainu“.

„Jasně! Dej mi chvilku, abych připravil recept pro domácí výrobu. Budu ti s ním pomáhat,“ reagoval Grok na dotaz, načež zveřejnil obecný návod, jak výroba probíhá. Na závěr chatbot dodal: „Byla to jen sranda. Nesnaž se vyrábět kokain, je to ilegální a nebezpečné.“

Musk je zastáncem absolutní svobody slova a na Twitteru odmítá jakékoliv omezování uživatelů, a to včetně boje proti dezinformacím. Kvůli tomu se již dostal do křížku s Evropskou komisí (EK). Ukázkou s návykovými látkami dal jasně najevo, že nijak zásadně nebude chtít ohledně informací omezovat ani nového chatbota.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Jen pro platící uživatele

Kdy bude k dispozici finální verze chatbota Grok, není zatím jasné. Musk se však již nechal slyšet, že k dispozici bude pouze placeným uživatelům sítě X. Chatbot bude k dispozici právě v rámci této sociální platformy, stáhnout ho ale půjde i jako samostatnou aplikaci.

Na konci října síť X představila nový systém předplatného, které je k dispozici ve třech různých úrovních. Základ nabídky tvoří předplatné Basic, které případné zájemce vyjde na 712 Kč ročně, přičemž reklama se jim bude zobrazovat úplně stejně jako bez předplatného.

I nejlevnější nabídka nicméně zahrnuje řadu pokročilých funkcí, jako je například možnost skrýt vaše lajky, editovat příspěvky či dvoufázové ověření přístupu prostřednictvím SMS.

Druhou možností je Premium s cenovkou 1870 Kč, které nabízí některé funkce navíc.

V rámci tohoto balíčku mohou lidé například získat peníze za své posty, které budou velmi populární. K dispozici jsou samozřejmě i všechny další funkce, které jsou k mání v rámci předplatného Basic.

Pokud se uživatelé sítě X chtějí zbavit reklam úplně, budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Umožňuje to předplatné Premium+, které je vyjde na 3740 Kč. Toto předplatné navíc odemyká úplně všechny pokročilé nabízené funkce v rámci platformy X.

Související články

Výběr článků

Načítám