Hlavní obsah

Musk shání pořádný balík. Na rozvoj umělé inteligence potřebuje 136 miliard

San Francisco

Americký multimiliardář Elon Musk už od loňského roku usilovně pracuje na vytvoření vlastního systému umělé inteligence. Na další rozvoj svého start-upu xAI ale potřebuje sehnat pořádný balík peněz, podle listu Financial Times (FT) se od investorů snaží získat kapitál ve výši šesti miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 136 miliard korun.

Foto: Reuters

Miliardář Elon Musk

Článek

Musk vyjednávání s inzerenty zatím oficiálně nepotvrdil, ale podle listu FT už zaměstnanci start-upu v posledních týdnech krouží okolo potenciálních investorů, zejména v Hongkongu a dalších asijských zemích.

Americký miliardář se netají tím, že chce prostřednictvím xAI konkurovat společnosti OpenAI, která se proslavila především svým pokročilým chatbotem ChatGPT. Muskův plán počítá údajně s tím, že tržní hodnota společnosti xAI dosáhne ještě v letošním roce 20 miliard dolarů, tedy v přepočtu 456 miliard korun.

FT však upozorňuje, že sehnání investorů v Hongkongu, kde se stále více prosazuje vliv Číny, může být značně problematické. A to i kvůli tomu, že geopolitické napětí mezi USA a Čínou graduje. List připomněl, že vláda Spojených států v minulém roce implementovala restrikce na určité americké investice do čínských podniků specializujících se na umělou inteligenci včetně těch, které působí právě v Hongkongu.

Musk se vrhá do dalšího byznysu, buduje vlastní umělou inteligenci

Software

Chatbot Grok

Loni v listopadu Musk zpřístupnil v testovacím režimu pro vybrané uživatele na své sociální síti X (dříve Twitter) chatbota Grok, který staví podobně jako konkurenční model ChatGPT na umělé inteligenci, jak poznamenal server BBC.

Jde o plnokrevného AI chatbota, tedy konkurenta pro nejpopulárnější systém současnosti ChatGPT od společnosti OpenAI. Agentura Bloomberg nicméně zdůraznila, že tento model má konkurovat – i s ohledem na relativně krátkou dobu vývoje – především verzi ChatGPT 3.5, nikoliv nejnovější variantě ChatGPT 4.

Vlad Savov z Bloombergu poukázal na to, že Grok není bez nedostatků. Podobně jako konkurenční řešení čelí tento nový systém kritice kvůli vytváření chyb, přestože celkově působí výsledný text velmi autenticky.

Přehled o aktuálním dění

Grok má nicméně výhodu v tom, že se učí právě ze sociální sítě X. Má díky tomu přehled o aktuálním dění, což je hlavní rozdíl ve srovnání s konkurenčními chatboty, které si musí vystačit se statistickými daty.

Tvůrci Groka v oficiálním prohlášení tvrdí, že se při návrhu inspirovali knižním bestsellerem Stopařův průvodce po Galaxii od Douglase Adamse. „Dokáže tak odpovídat na téměř cokoliv, a to s notnou dávkou humoru a rebelantským charakterem,“ podotkl Musk na síti X.

Stopařův průvodce po Galaxii není jen název prvního dílu pentalogie Adamse, jde zároveň o název fiktivní encyklopedie všeho vesmíru a vědění, která se v této knížce objevuje.

Protože je Grok k dispozici pouze pro omezené množství uživatelů, zveřejnil Musk na síti X hned několik ukázek jeho funkčnosti. V jedné z nich se americký multimiliardář dotázal chatbota na „způsob přípravy kokainu“.

„Jasně! Dej mi chvilku, abych připravil recept pro domácí výrobu. Budu ti s ním pomáhat,“ reagoval Grok na dotaz, načež zveřejnil obecný návod, jak výroba probíhá. Na závěr chatbot dodal: „Byla to jen sranda. Nesnaž se vyrábět kokain, je to ilegální a nebezpečné.“

Musk je zastáncem absolutní svobody slova a na síti X odmítá jakékoliv omezování uživatelů, a to včetně boje proti dezinformacím. Kvůli tomu se již dostal do křížku s Evropskou komisí (EK). Ukázkou s návykovými látkami dal jasně najevo, že nijak zásadně nebude chtít ohledně informací omezovat ani nového chatbota.

Kdy bude dostupná finální verze chatbota Grok, není zatím jasné. Musk se však již nechal slyšet, že bude k dispozici pouze placeným uživatelům sítě X. Chatbot bude přístupný právě v rámci této sociální platformy, ale stáhnout ho půjde i jako samostatnou aplikaci.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Lidská práce je levnější než AI. Zatím

Internet a PC

Výběr článků

Načítám