Článek
Právník Microsoftu Brad Smith v rozhovoru pro magazín Fortune uvedl, že open source programy porušují celkem 235 patentů Microsoftu. Konkrétně systémové jádro Linuxu [celá zpráva] se provinilo v 42 případech, jeho uživatelské rozhraní a další prvky porušují 62 patentů Microsoftu.
Smith nenechal žádnou nit suchou ani na balíku kancelářských programů OpenOffice.org [celá zpráva], jehož tvůrci údajně zkopírovali 45 patentů Microsoftu a v dalších 83 případech ochrannou známku měly porušit přídavné balíčky pro tento open-source program.
Co znamená pojem "open-source" |
Open-source aneb otevřený software je software dostupný zdarma pro uživatele. Vývojáři mají volný přístup do jeho kódů, mohou jej měnit a doplňovat o vlastní prvky. Uživatelé - hlavně větší firmy, platí za údržbu a technickou podporu těchto aplikací. Vůbec nejpopulárnější open-source platformou je Linux. |
Microsoft má podle expertů několik motivů pro vykopání válečné sekery s open-source sférou. Může jimi být snaha zpomalit konkurenční open-source rivaly, vyvolat mezi zákazníky "programů zadarmo" strach, že tyto aplikace porušují patentová práva a že se jejich uživatelé mohou vystavit nebezpečí soudních sporů a v neposlední řadě dostávat od tvůrců otevřených programů finanční kompenzace za to, že je jejich software postaven na patentech někoho jiného.
Microsoftu se tak například loni v listopadu podařilo uzavřít dohodu se společností Novel, která stojí za operačním systémem Suse Linux Enterprise Server. V rámci dohody Microsoft prodává kupóny, které dovolují uživateli nasadit na počítače tento operační systém a zákazník dostává rovněž ujištění, že tento program nenarušuje žádná patentová práva vlastněná Microsoftem.
Open-source může mít právní vady
Podle analytiků není nejnovější postoj Microsoftu proti open-source programům ničím novým a hlavně ničím nečekaným. V roce 2004 například studie sdružení Open Source Risk Management, které poskytuje firmám záruky, že je jejich software z právního hlediska "čistý", tvrdila, že jen Linux porušuje 283 patentů z nichž 27 patřilo Microsoftu.
Organizace Free Software Foundation údajně v současnoti usilovně pracuje na nové verzi tzv. General Public License, která upravuje způsob nakládání s open-source programy. Jednou z částí inovované GPL má být také požadavek naprostého zákazu spolupráce takového rázu, jaký předvedl Novell a Microsoft.