Článek
Firma také slíbila, že umožní vnějším orgánům přezkoumat další aspekty svého podnikání, včetně vývoje softwaru. Revize softwaru, který je po celém světě nainstalován na zhruba 400 miliónech počítačů, má být zahájena v prvním čtvrtletí příštího roku.
„Nemáme co skrývat," řekl zakladatel a ředitel podniku Jevgenij Kasperskij. „Těmito kroky bychom měli být s to nedůvěru překonat," citovala jej agentura Reuters. Nezávislý revizní orgán, který má kontrolu provést, firma nejmenovala.
Vládní úřady v USA antivirus smazaly
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v září nařídila vládním úřadům v USA odstranit z počítačů produkty společnosti Kaspersky.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyjádřilo znepokojení nad "vazbami mezi některými činiteli podniku a ruskými zpravodajskými službami a dalšími vládními agenturami a podmínkami ruského práva, které ruským zpravodajským službám umožňují požadovat nebo vymáhat spolupráci od společnosti Kaspersky a zaznamenávat komunikaci, která prochází ruskými sítěmi". Senát krok administrativy podpořil.
Izraelská zpravodajská služba uvedla, že objevila ruské vládní hackery používající antivirový software Kaspersky k odcizení tajných materiálů americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).
Světové špičky v oblasti kybernetické bezpečnosti nejsou jednotné v názoru, zda se ruské tajné služby zmocnily softwaru Kaspersky, aniž by o tom firma věděla, zda je spoluviníkem samotný podnik, nebo některý z jeho zaměstnanců.
Ruská společnost už dříve několikrát popřela, že má vazby na jakoukoliv vládu. Tvrdila také, že nikdy žádné vládě nepomůže s kybernetickou špionáží. Firma ale podle Reuters v minulosti připustila, že spolupracovala s ruskou tajnou službou FSB. Zakladatel a ředitel podniku Jevgenij Kasperskij navštěvoval školu KGB.