Hlavní obsah

Ježky bude v Británii sledovat umělá inteligence

Londýn

Odborníci v Británii se pomocí průkopnického projektu s využitím umělé inteligence (AI) pokusí zjistit, kolik je v zemi ježků a proč jich ubývá. AI bude ke sledování jejich populace využita poprvé, informoval list The Guardian.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Snímky pichlavých savců, kteří se potulují po městských parcích, soukromých zahradách, lesích a zemědělských pozemcích, pořídí kamery a následně je vyfiltruje umělá inteligence vycvičená k rozlišování mezi volně žijícími zvířaty a lidmi. Poté fotografie vyhodnotí dobrovolníci, kteří vyberou ty, na nichž jsou ježci, a pošlou je analytikům, kteří zaznamenají jejich počet a místo výskytu.

Národní program monitoringu ježků (NHMP) doufá, že pomocí této metody bude schopen vytvořit odhady ježčí populace v různých biotopech po celé zemi. Chce také ukázat, jak se meziročně mění, a časem poskytnout i přibližný počet ježků v celém Spojeném království.

AI se vyvíjí rychleji, než ji stačíme chápat, zní ze škol. Chystá se návod

Software

Pokles ježčí populace

Program umožní získat zásadní poznatky o faktorech, které způsobují pokles ježčí populace, uvedly Britská společnost pro ochranu ježků (BHPS) a organizace People's Trust for Endangered Species (PTES). Ochránci přírody podle nich díky tomu budou moci zavést praktická opatření, aby se pokusili pokles zvrátit.

„Víme, že ježci se potýkají s problémy, zejména na venkově, ale než budeme moci zavést praktická opatření na jejich ochranu, musíme pochopit, kde se nacházejí a proč jich ubývá,“ uvedla koordinátorka programu Henrietta Pringleová.

„Každý má ježky rád, ale uvědomujeme si, že ne každý je schopen jim ve volné přírodě pomoci. Stát se ‚pozorovatelem‘ v rámci Národního programu monitoringu ježků je skvělý způsob, jak se může zapojit každý. Nyní mohou z pohodlí domova pomáhat i ti, kteří mají problémy s pohybem, nemají zahradu nebo třeba studují na univerzitě či vysoké škole,“ řekla šéfka BHPS Fay Vassová.

„Pomoc ježkům nebyla nikdy jednodušší a dostupnější, takže opravdu doufáme, že se zapojí lidé ze všech vrstev společnosti,“ dodala.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Umělá inteligence jako osobní kouč duševního zdraví. Poradí, jak zvládnout stres a zlepšit náladu

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám