Článek
Uživatelé si podle analytiků začali uvědomovat, že již příští rok v říjnu skončí podpora desítek. A to je hlavní důvod, proč postupně přesedlávají na novější verzi operačního systému. Patrné je to i z analytických dat.
V květnu totiž podíl Windows 10 činil 68,34 %, v červnu 66,04 % a v červenci to bylo už jen 64,99 %. Propad pokračoval také v uplynulých dvou měsících. Podle zatím posledních dostupných statistik desítky využívalo v srpnu 64,14 % a v září 62,75 % lidí.
Zbývá pouhý rok, pak Windows 10 skončí v propadlišti dějin
Popularita Windows 11 je proti tomu pořád poloviční, přesto je na aktuálním trhu znatelný jasný trend – zájem o desítky vadne, zatímco jedenáctky posilují.
Zatímco v květnu dosahoval podíl Windows 11 na trhu 27,67 %, v červnu to bylo už 29,75 %, v červenci 30,83 % a v srpnu 31,63 %. Podle zatím nejnovějších statistik za měsíc září to bylo už 33,42 %.
Podpora skončí příští rok
Naplňuje se tak dřívější předpověď pracovníků Microsoftu, kteří tvrdili, že s blížícím se koncem podpory desítek uživatelé začnou přecházet na novější jedenáctky.
„Měli jsme spoustu uživatelů Windows 7 i po uvedení Windows 10, a to až do konce data podpory pro Windows 7. Pak se to ale zlomilo. Ve skutečnosti jsou současná data lepší než v éře sedmiček,“ prohlásil Aaron Woodman, viceprezident Microsoftu pro marketing Windows.
Podpora Windows 10 bude ukončena 14. října 2025. Poté přestanou pro desítky vycházet všechny aktualizace, a to i ty bezpečnostní. Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější verzi Windows, případně přejít na nějakou konkurenční alternativu – například Linux či macOS.
Trojlístek nejrozšířenějších operačních systémů na trhu uzavírají sedmičky, byť podíl Windows 7 je zcela zanedbatelný. Aktuálně činí 2,84 %. Například operační systém Windows 8, který si odbyl premiéru až po sedmičkách, má v současnosti podíl ještě nižší – činí pouze 0,22 %.