Článek
Upozornila na to agentura Reuters, která získala přístup k návrhu zákona, který sestavuje italská vláda. Schválen sice ještě pochopitelně nebyl, ale už existence samotného návrhu jasně ukazuje, že rostou obavy ze zneužívání AI pro nelegální aktivity.
Zákonodárci se obávají, že umělá inteligence usnadní manipulaci s finančními trhy nebo praní špinavých peněz.
Deepfaky útočí na Čechy a jsou stále reálnější. Je to časovaná bomba
Zákon by měl konkretizovat a rozšířit rámec pro používání umělé inteligence v Itálii. Tento legislativní dokument má za cíl nejen regulovat využívání AI v ekonomice, ale i v sociální sféře, a to z důvodu předcházení potenciálním rizikům, která mohou vyplývat z jejího širokého nasazení.
V návrhu zákona jsou vymezeny základní principy, které by měly řídit rozvoj a aplikaci umělé inteligence na italském území. Zdůrazňuje se přitom význam AI pro inovace v různých odvětvích, včetně zdravotnictví a justice, a poukazuje se na potřebu zvážit vliv této technologie na pracovní prostředí.
Podle agentury Reuters návrh zahrnuje zpřísnění trestů pro jednotlivce, kteří by využívali umělou inteligenci k nelegálním účelům. Například manipulace s finančními trhy pomocí AI by měla být nyní považována za závažnější prohřešek s možností přísnějších sankcí.
Strašák jménem deepfaky
Kromě toho se zmiňují i pokuty za porušení autorských práv s pomocí AI a navrhuje se trest odnětí svobody až na tři roky pro osoby, které by využily technologii umělé inteligence k vytvoření deepfaků. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video. Na pravdě se ovšem tento materiál nezakládá.
V poslední době se i v Česku přesně takové výtvory šíří na sociálních sítích jako reklama. V uplynulých týdnech se podobná deepfake videa objevila s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem či prezidentem Petrem Pavlem. Na sítích řádil také falešný místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, jak Novinky.cz varovaly již dříve.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.