Článek
„Komise shledala, že dosavadní změny nestačí k rozptýlení obav a že k obnovení hospodářské soutěže jsou nutné další změny v chování Microsoftu,“ stojí v oficiálním prohlášení EK. Jde nicméně o předběžný verdikt. Na jeho základě by se měl americký softwarový gigant snažit najít řešení, jak obavy EK rozptýlit.
V opačném případě hrozí firmě drakonické pokuty. Podle evropské legislativy hrozí Microsoftu pokuta ve výši až desetiny ročního celosvětového obratu. Microsoft měl přitom v roce 2023 obrat téměř 230 miliard dolarů, což odpovídá 5,3 bilionu korun.
Pokuta tedy může činit 23 miliard dolarů, v přepočtu více než 525 miliard Kč. Komisaři navíc mohou pokuty ukládat opakovaně, pokud podnik nezjedná nápravu.
Microsoft změní po miliardové pokutě své cloudové služby
Spor se vede roky
Spor o kancelářský balík Office odstartoval již v roce 2020, kdy vlastník aplikace Slack podal stížnost u Evropské komise (EK) na Microsoft kvůli tomu, že využívá své dominantní postavení na trhu při začleňování komunikační aplikace Teams do balíčku Office.
Americká firma nabídla řešení, že bude nabízet Office i bez přiložené chatovací aplikace, aby požadavkům vyhověla. Dosavadní jednání, která trvají již téměř čtyři roky, ale evidentně k nápravě nevedla.
Komise má obavy, že by Microsoft mohl zneužívat svého dominantního postavení na trhu produktivního softwaru tím, že v evropském hospodářském prostoru omezuje konkurenci u produktů pro komunikaci a spolupráci,“ uvedla již vloni v létě EK v oficiálním prohlášení, kdy s Microsoftem oficiálně zahájila vyšetřování.
Komisaři tak evidentně nepovažují ústupek Microsoftu za dostatečný. A americký softwarový gigant se nemá k tomu, aby k problému přistoupil jiným způsobem.
Opakované pokuty
Microsoft je známý svou významnou rolí v technologickém odvětví, i proto je pod drobnohledem regulačních orgánů.
V průběhu poslední dekády už byl dominantní americký výrobce softwaru několikrát pokutován Evropskou unií za porušování antimonopolních pravidel, a to celkovou částkou přesahující 2,2 miliardy eur (více než 50 miliard Kč).
Tresty byly uloženy také kvůli postupu firmy, kdy spojovala dva nebo více svých produktů do jednoho balíčku za jednu cenu, čímž omezovala konkurenci, jak připomíná server Neowin.