Článek
Jak uvedlo nedávno belgické předsednictví, cílem normy je zajistit, aby bylo používání umělé inteligence bezpečné a v souladu se základními právy EU. Akt o umělé inteligenci je podle expertů prvním svého druhu na světě a mohl by ovlivnit podobné normy i mimo Evropskou unii.
Norma spočívá v klasifikaci technologií podle způsobu využití a zavedení různých úrovní omezení podle toho, jaké s sebou nesou riziko. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů by zase podléhaly silné regulaci.
Žádný social scoring. Umělá inteligence dostane v EU jasná pravidla
Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU dosáhli dohody na podobě unijních pravidel loni na začátku prosince po mnohahodinových jednáních.
Jak uvedla agentura Reuters, pravidla by měla vstoupit v platnost nejspíš ještě před létem. Akt by měl začít být uplatňován dva roky po svém vstupu v platnost, s výjimkou některých zvláštních ustanovení, která začnou platit dříve.
Chránit základní práva i demokracii
„Cílem aktu je chránit základní práva, demokracii, právní stát a udržitelné životní prostředí před vysoce rizikovou umělou inteligencí. Zároveň si klade za cíl podpořit inovace a udělat z Evropy lídra v oblasti umělé inteligence,“ uvedl ve svém nejnovějším prohlášení Evropský parlament.
Místopředseda české vlády Ivan Bartoš minulý týden v rozhovoru s ČTK ocenil, že Evropský parlament do normy přidal více opatření souvisejících s ochranou lidských práv.
„Jsou tam vyjmenovaná další užití, která jsou z našeho pohledu i z mého pirátského pohledu nežádoucí, například vytahování obličejů ze záznamů CCTV kamer,“ uvedl Bartoš, který výslednou normu označil za „vyvážený kompromis“.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.