Článek
Uživatelé si podle analytiků začali uvědomovat, že již letos v říjnu skončí podpora desítek. A to je hlavní důvod, proč postupně přesedlávají na novější verzi operačního systému. Patrné je to i z analytických dat.
V lednu totiž podíl Windows 10 činil 60,33 %, v únoru 58,7 % a v březnu to bylo už jen 54,2 %. I když se pokles o jednotky procent nemusí zdát ve statistikách nijak markantní, ve skutečnosti jde o miliony počítačů každý měsíc.
Je tedy evidentní, že se konce desítek lidé bojí a masivně přecházejí na novější jedenáctky už nyní. A to navzdory tomu, že podpora Windows 10 bude ukončena 14. října 2025.

Popularita různých verzí operačního systému Windows
Už žádné aktualizace
Co se poté stane? Pro desítky přestanou vycházet všechny aktualizace, a to i ty bezpečnostní. Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější verzi Windows, případně přejít na nějakou konkurenční alternativu – například Linux či macOS.
Popularita Windows 11 je proti desítkám stále nižší, přesto je na aktuálním trhu znatelný jasný trend – zájem o desítky vadne, zatímco jedenáctky posilují. Zatímco v lednu dosahoval podíl Windows 11 na trhu 36,65 %, v únoru to bylo už 38,13 % a v březnu 42,69 %.
Trojlístek nejrozšířenějších operačních systémů na trhu uzavírají sedmičky, byť podíl Windows 7 je zcela zanedbatelný. Aktuálně činí 2,22 %. Například operační systém Windows 8, který si odbyl premiéru až po sedmičkách, má v současnosti podíl ještě nižší – činí pouze 0,24 %.

Ukázka systému Windows 10Video: Microsoft

Windows 7