Hlavní obsah

Čínský regulátor zakázal nabízet aplikaci Didi, argumentuje ochranou údajů

Peking

Čínský regulátor digitálního prostoru na konci minulého týdne zakázal nabízet na internetu aplikaci čínské alternativní taxislužby Didi Global. Fima podle něj závažným způsobem porušuje pravidla shromažďování a používání osobních údajů. Informovala o tom agentura Bloomberg, která zároveň poukázala na rychlost řízení - regulátor se podnikem začal zabývat před dvěma dny. Didi minulý týden předvedla úspěšný vstup na americkou burzu, jednalo se o největší prodej akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014.

Foto: Jason Lee, Reuters

Řidič Didi Chuxing v Pekingu

Článek

Nařízení regulátora znamená, že největší čínské internetové obchody s aplikacemi, které provozují společnosti jako Apple, Huawei Technologies anebo Xiaomi budou muset aplikaci alternativní taxislužby stáhnout z nabídky. Půl miliardy uživatelů, kteří si ji stáhli do nedělního oznámení regulačního úřadu, si jejím prostřednictvím bude moci dále jízdu objednat.

Didi je pod drobnohledem čínských úřadů, které se mimo jiné zabývají tím, zda firma neporušuje antimonopolní pravidla. Po pátečním oznámení vyšetřování ztratila během obchodování až 11 procent své tržní hodnoty.

Uber v Číně koupí jeho konkurent Didi

Ekonomika

V širší perspektivě Peking omezuje rostoucí vliv největších čínských internetových společností a zpřísňuje nakládání s informacemi, které podniky jako Alibaba, Tencent či Didi denně získávají od stovek milionů uživatelů. Regulátor firmě Didi nařídil problém napravit. Didi vzápětí na sociálních sítích informovala, že nové registrace od soboty zastavila a aplikaci uvede do stavu, jaký vyžaduje regulátor.

Regulační úřad v pátek neoznámil, čím přesně se bude během vyšetřování zabývat. Načasování však bylo významné - přišlo nejen krátce po vstupu společnosti Didi na americkou burzu, ale také v době oslav 100. výročí založení čínské komunistické strany, připomněla agentura Bloomberg.

Podnik získal prodejem 316,8 milionu akcií na americké burze zhruba 4,4 miliardy dolarů (94,8 miliardy Kč). Z čínských firem, které se rozhodly své akcie umístit na burzách v USA, si lépe vedla pouze internetová společnost Alibaba. Ta v roce 2014 získala z primární veřejné nabídky v New Yorku asi 25 miliard dolarů.

Odveta za TikTok a Huawei? Čína si posvítí na Google

Software

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám